Ursula von der Leyen: Płacenie za gaz w rublach to naruszenie sankcji UE

- Zapłacenie za rosyjski gaz w rublach, jeśli nie jest to przewidziane w kontrakcie, to naruszenie sankcji nałożonych przez UE - oświadczyła szefowa KE, Ursula von der Leyen na konferencji prasowej.

Publikacja: 27.04.2022 14:37

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Foto: AFP

Von der Leyen odniosła się w ten sposób do publikacji agencji Bloomberg, która podała, że 10 podmiotów z Europy, kupujących gaz w Rosji, otworzyło konta w Gazprombanku, które mają być wykorzystywane do płatności za gaz w rublach (kupujący wpłaca na te konta środki w euro bądź dolarach, po czym Gazprombank zmienia je na ruble), a cztery podmioty miały już zapłacić za gaz w rublach.

Od 27 kwietnia Rosja przestała przesyłać gaz do Polski i Bułgarii w związku z tym, że nabywcy z tych krajów nie chcą płacić za gaz w rublach. Gazprom zapowiada, że wznowi dostawy, gdy otrzyma płatność za dostawy gazu w rosyjskiej walucie.

Czytaj więcej

Rosja odcina gaz kolejnym krajom. 10 kupujących się przestraszyło

- Ok. 97 proc. wszystkich kontraktów (na dostawy gazu do państw UE - red.) zawiera zapisy o tym, że płatność ma odbywać się w euro lub w dolarach. Jest to absolutnie jasne - podkreśliła von der Leyen.

- Prośba ze strony rosyjskiej, aby płacić w rublach, jest decyzją jednostronną, nieprzewidzianą w kontrakcie. Spółki z takimi kontraktami (które nie przewidują płatności w rublach - red.) nie powinny ustępować rosyjskim żądaniom, bo to stanowiłoby naruszenie sankcji, a więc wysokie ryzyko dla tych spółek - dodała.

Kreml niszczy gospodarkę Rosji, ponieważ sami odcinają sobie źródło dochodów

Ursula von der Leyen, szefowa KE

- To co zrobiła dzisiaj Rosja to strzelanie sobie w stopę. Kreml niszczy gospodarkę Rosji, ponieważ sami odcinają sobie źródło dochodów - stwierdziła też Von der Leyen, która zaznaczyła, że UE "pracuje intensywnie nad odejściem od rosyjskiej ropy, gazu" oraz nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji. 


Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA