Dla Putina będzie to kontynuacja serii rozmów z przywódcami państw. W tym tygodniu spotkał się już na Kremlu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Wcześniej Rosję odwiedzili politycy z Argentyny, Węgier, Kazachstanu i Francji.

„Wśród najbardziej palących tematów, jakie pojawiły się w ostatnich rozmowach, są bezpieczeństwo na kontynencie europejskim i sytuacja wokół Ukrainy. Jednocześnie poruszane są także inne kwestie związane m.in. z różnorodną współpracą bilateralną. Zgodnie z oczekiwaniami wszystkie te tematy znajdą się w programie rozmów Putina z Łukaszenką w piątek” - podaje agencja TASS.

Czytaj więcej

Bolsonaro chwali Putina. Brazylia zrobi wiele, aby wykazać, że sama decyduje o swoich sprawach

Przed tygodniem żołnierze z Rosji i Białorusi rozpoczęli na Białorusi ćwiczenia wojskowe „Sojusznicza stanowczość 2022”. Resort obrony Rosji podkreślał, że ćwiczenia mają na celu przygotowanie sił zbrojnych Rosji i Białorusi do „odparcia i wyparcia zewnętrznych agresorów w czasie operacji obronnej, a także do działań antyterrorystycznych i ochrony interesów Państwa Związkowego (Związku Białorusi i Rosji - red.)”.

Ćwiczenia odbywają się w czasie dużego napięcia wokół Ukrainy, w pobliżu której Rosja zgromadziła ponad 150 tysięcy żołnierzy. Zachód obawia się, że Rosja przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, czemu Rosjanie jednak zaprzeczają.