Morawiecki pytany o słowa Le Pen o Ukrainie: Nie musimy się we wszystkim zgadzać

"Ukraina należy do sfery wpływów Rosji" - powiedziała Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, kandydatka na prezydenta Francji, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim. - Nie musimy się we wszystkim zgadzać - odpowiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o te słowa francuskiej polityk.

Publikacja: 06.12.2021 12:21

Marine Le Pen

Marine Le Pen

Foto: AFP

Le Pen była jednym z polityków, którzy wzięli udział w kongresie prawicowych partii, który odbył się w Warszawie. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśniała, że PiS i Zjednoczenie Narodowe łączy "idea, że narody za wszelką cenę muszą pozostać suwerenne i wolne i tylko pod tym warunkiem mogą tworzyć sojusz europejski".

Le Pen była też pytana o koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i możliwą agresję Rosji przeciw sąsiadowi. - Nie sądzę, aby Putin zrobił taki błąd. Ale uważam też, że w tej sprawie Unia odegrała rolę strażaka-piromana. Można mówić, co się chce, ale Ukraina należy do sfery wpływów Rosji. Próbując naruszyć tę strefę wpływów, tworzy się napięcia, lęki i dochodzi się do sytuacji, jakiej dziś jesteśmy świadkami. A powinniśmy wszyscy razem walczyć z realnym zagrożeniem, jakie wisi nad Europą: islamizmem - odpowiedziała.

Czytaj więcej

Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji

O te właśnie słowa pytany był na konferencji prasowej premier Morawiecki.

- Na poziomie UE jesteśmy atakowani niesprawiedliwie, poniżej pasa, przez instytucje UE i niektóre kraje. W związku z tym szukamy sojuszników w walce przeciw federalizacji, centralizacji europejskiej. Dlatego w sobotę spotkaliśmy się z przedstawicielami partii patriotycznych, konserwatywnych, prawicowych, partii, które chcą, żeby Europa była Europą ojczyzn - odpowiedział szef rządu.

Szukamy sojuszników w walce przeciw federalizacji, centralizacji europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki dodał, że partie, które spotkały się w weekend w Warszawie "nie muszą się we wszystkim zgadzać" - i słowa Le Pen są właśnie taką kwestią, w której takiej zgody nie ma. Premier podkreślał przy tym, że na zachodzie Europy nie wszyscy muszą rozumieć sytuację we wschodniej części kontynentu.

- Możemy się różnić w wielu sprawach, ale jednocześnie musimy mieć sojusz partii, które chcą silnej Unii Europejskiej siłą państw. Walczymy po prostu o nasze prawa i będziemy dalej walczyć - podsumował szef rządu. 

Wcześniej premier na konferencji prasowej zorganizowanej w pobliżu granicy Polski z Białorusią dziękował żołnierzom i funkcjonariuszom policji oraz Straży Granicznej za ochronę granicy kraju.

- Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy, zdolność naszego państwa do ochrony granicy - podkreślał.

Dyplomacja
Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
Dyplomacja
Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
Dyplomacja
Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
Dyplomacja
Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
Dyplomacja
UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok