Zawarte w 1990 roku Amerykańsko-Greckie Obustronne Porozumienie Obronne (MDCA) pozwala żołnierzom USA szkolić się i operować na terytorium Grecji. Pakt został właśnie przedłużony o pięć lat, a po upływie tego okresu ma obowiązywać bezterminowo, do czasu, aż jedna ze stron postanowi od niego odstąpić.

Blinken podkreślał, że porozumienie MDCA jest fundamentem współpracy wojskowej między USA a Grecją (oba państwa są sojusznikami w NATO). Dodał, że dzięki niemu Grecja i USA będą mogły "zwiększać stabilność i bezpieczeństwo w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego i poza nim.

USA mają kilka baz wojskowych w Grecji. W czasie ceremonii podpisania umowy przedłużającej porozumienie minister spraw zagranicznych Grecji, Nikos Dendias podkreślił, iż oba kraje są zdeterminowane, by chronić wzajemnie swoją suwerenność i integralność terytorialną.

Departament Stanu informując o porozumieniu podkreślił, że oba rządy wyrażają "wspólną wolę utrzymania silnych i zdolnych do działania sił zbrojnych oraz przyspieszania ich modernizacji i zwiększania interoperacyjności".

W ubiegłym miesiącu Grecja zawarła nowy pakt obronny z Francją

Departament Stanu przypomniał też o niedawnej modernizacji niektórych posiadanych przez Grecję myśliwców F-16 i dodał, że Waszyngton przychylnie przyjął zainteresowanie przez Grecję pozyskaniem myśliwców F-35. 

USA i Grecja pogłębiają współpracę w czasie, gdy ich relacje z graniczącą z Grecją Turcją pozostają napięte. USA zablokowały sprzedaż myśliwców F-35 Turkom, po tym jak Ankara zdecydowała się pozyskać rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-400.

Czytaj więcej

Kyriakos Mitsotakis
Grecja chwali sojusz obronny z Francją. "Będziemy przychodzić sobie z pomocą"

W ubiegłym miesiącu Grecja zawarła nowy pakt obronny z Francją, w którym oba kraje zobowiązują się do udzielania sobie bezpośredniej pomocy wojskowej w przypadku zewnętrznego zagrożenia.

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

Spory między Grecją i Turcją dotyczą wzajemnie krzyżujących się roszczeń terytorialnych, statusu Cypru i zasobów surowców energetycznych we wschodniej części Morza Śródziemnego.