Według tego źródła, strony rosyjska i afgańska prowadzą negocjacje na temat potencjalnej wizyty delegacji rządu talibów w Moskwie.

W osobnym komunikacie agencja RIA zacytowała wiceszefa resortu kultury i informacji Zabihullaha Mudżahida, który powiedział, że Kabul jest zainteresowany takimi kontaktami.

Czytaj więcej

Szef MSZ rządu talibów chce wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Kontrolujący Afganistan talibowie podali 7 września skład tymczasowego rządu. Premierem został Mohammad Hassan Akhund, a jego pierwszym zastępcą Abdul Ghani Baradar, szef komitetu politycznego talibów. Drugim wicepremierem został Mawlawi Hannafi, a ministrem obrony mułła Mohammed Jakub, syn słynnego jednookiego przywódcy talibów mułły Omara.

Z kolei ministrem spraw wewnętrznych będzie Sirajuddin Haqqani, przywódcy tzw. sieci Haqqani, jednej z grup związanych w przeszłości z talibami. Amerykańskie FBI wyznaczyło za jego pojmanie nagrodę w wysokości 5 mln dolarów.

W sierpniu po błyskawicznej ofensywie talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem, odzyskując władzę w kraju, którą utracili 20 lat wcześniej w wyniku interwencji sił zachodnich pod przywództwem USA.