Dzięki partnerstwu z Wielką Brytanią i USA Australia pozyska okręty podwodne o napędzie atomowym. Premier Australii, Scott Morrison zapowiedział, że do australijskich sił zbrojnych trafi osiem takich okrętów.

O odwołaniu spotkania ministrów obrony Francji i Wielkiej Brytanii informują agencję Reutera dwa źródła zbliżone do sprawy.

Czytaj więcej

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i prezydent Emmanuel Macron
Francja wezwała swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje

Parly miała osobiście podjąć decyzję o odwołaniu dwustronnego spotkania z brytyjskim sekretarzem obrony, Benem Wallacem.

Francuski resort obrony na razie nie skomentował sprawy. Brytyjski resort obrony odmówił komentarza.

Francja twierdzi, że w kwestii partnerstwa między USA, Wielką Brytanią a Australią sojusznicy nie prowadzili z nią konsultacji

Wcześniej o tym, że spotkanie zostanie odwołane, informował "The Guardian".

Wycofanie się przez Australię z zawartego w 2016 roku kontraktu z Francją na dostawę okrętów podwodnych, wywołało kryzys dyplomatyczny. Francja wezwała na konsultację ambasadorów z Waszyngtonu i Canberry.

Francja twierdzi, że w kwestii partnerstwa między USA, Wielką Brytanią a Australią sojusznicy nie prowadzili z nią konsultacji. Australia twierdzi z kolei, że od miesięcy informowała Francję, iż kontrakt z 2016 roku może zostać zerwany.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

W najbliższych dniach z prezydentem Francji, w związku z kryzysem dyplomatycznym, ma rozmawiać prezydent USA, Joe Biden.