Zabezpiecz to, co najcenniejsze

Polacy najbardziej obawiają się ciężkiej choroby, śmierci najbliższej osoby i braku pieniędzy na leczenie czy na starość. Tak wynika z „Mapy ryzyka Polaków”, badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Dobra wiadomość jest taka, że skutki tych zdarzeń można zabezpieczyć ubezpieczeniem na życie.

Publikacja: 21.12.2023 09:00

Zabezpiecz to, co najcenniejsze

Foto: Adobe Stock

Materiał partnera

Pieniądze na leczenie

Marta Styczyńska, Senior Life Protection Advisor, Unum Wrocław:

W naszej wizji przyszłości rzadko kiedy uwzględniamy takie zdarzenia, jak choroby czy wypadki. Nic dziwnego, chcemy myśleć o naszym życiu w jasnych barwach. Tymczasem choroby i wypadki się zdarzają, niezależnie od tego, jak zaplanujemy swoją przyszłość. Co zrobić, żeby mimo tych nieoczekiwanych zdarzeń losu nadal czuć się spokojnie, by być Polakiem mądrym przed szkodą? Z pomocą przychodzi ubezpieczenie na życie z dodatkową ochroną na wypadek poważnych chorób, nieszczęśliwych wypadków, pobytów w szpitalu. W razie tych zdarzeń otrzymamy pieniądze pomocne w leczeniu. A gdy sięgniemy po ubezpieczenie na wypadek chorób kardiologicznych lub onkologicznych, to w razie ich diagnozy nie tylko otrzymamy pieniądze, ale i pomoc w dostępie do lekarzy, rehabilitacji, badań czy konsultacji. Przeciętny czas oczekiwania na specjalistę w ramach NFZ to cztery miesiące. W razie poważnej choroby czas wdrożenia leczenia ma znaczenie. Pieniądze z polisy pomogą skorzystać z prywatnych, bardziej dostępnych opcji, co może wpłynąć pozytywnie na wynik leczenia. Podobnie jak wewnętrzne poczucie spokoju z powodu dostępnych możliwości i finansowego bezpieczeństwa.

Pieniądze na życie

Martyna Szulc, Senior Life Protection Advisor, Unum Poznań:

Śmierć bliskiego przynosi nie tylko ból straty, ale też obawy związane z dalszym funkcjonowaniem rodziny, szczególnie gdy odchodzi jeden z jej żywicieli. Zaciągnięte zobowiązania kredytowe ciążą podwójnie, podobnie jak bieżące koszty utrzymania i życia. Nie myślimy o tym na co dzień, bo w naszej kulturze panuje dość „optymistyczne” przekonanie, że jakoś to będzie. Niestety, „jakoś” oznacza bardzo często rezygnację z planów i marzeń całej rodziny, która już przecież jest dotknięta ogromną stratą. Dlatego tak ważne jest posiadanie polisy na życie. Ubezpieczenie na życie wypełnia lukę finansową powstałą po stracie bliskiej osoby i pomaga utrzymać podobny standard życia pozostawionym bliskim, a często też zachować rodzinne plany. Ważne jest, by taką polisę dobrze dopasować do realnych potrzeb rodziny. Najlepiej, by w sumie ubezpieczenia była ujęta suma wartości wszystkich zobowiązań finansowych rodziny, bieżących kosztów utrzymania i minimum rocznego wynagrodzenia osoby ubezpieczonej.

Pieniądze na przyszłość

Anna Kaczmar, Life Protection Advisor Expert, Unum Warszawa:

Nasilające się doniesienia o stawkach przyszłych emerytur wpływają na lęk finansowy i obawy o przyszłość. Osoby, które przejdą na emeryturę za 20–30 lat, będą otrzymywać jeszcze mniejsze świadczenia niż dzisiejsi emeryci. To efekt malejącej liczby osób pracujących przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku emerytalnym i ogólnemu wydłużeniu długości życia. Aby móc spełniać swoje pozazawodowe pasje i cieszyć się beztroską emeryturą, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe na ten czas. Jak? Produktów pomagających oszczędzać kapitał na przyszłość jest na rynku wiele, a jednym z nich jest ubezpieczenie na życie z gwarantowaną emeryturą. To produkt, który nie tylko zapewnia środki po naszym przejściu na zawodowy odpoczynek, ale też wcześniej, w razie śmierci, trwałego inwalidztwa lub choroby śmiertelnej. Pieniądze są chronione przed skutkami inflacji dzięki mechanizmowi indeksacji. To coroczna możliwość podwyższenia i sumy ubezpieczenia, i składki, by wartość, którą chcemy otrzymać na emeryturze, była adekwatna do realiów rynkowych w przyszłości. Im wcześniej zaczniemy odkładać na emeryturę, tym dla nas lepiej. Zyskujemy niższą składkę, dłuższy horyzont oszczędzania, a więc i większy kapitał na czas naszego zawodowego wypoczynku.

Materiał partnera

Materiał partnera

Pieniądze na leczenie

Pozostało 99% artykułu
Dodatki
Różne oblicza zrównoważonego rozwoju
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Dodatki
ESG, czyli energia spina gospodarkę
Materiał partnera
ESG w branży deweloperskiej – ROBYG liderem zielonej transformacji
Materiał partnera
Biegaj i pomagaj z PAH, czyli sportowy sposób na wolontariat firmowy
Dodatki
15 lat Fundacji Warbud – Warto Pomagać
Materiał partnera
Ścieżka europejskich jednorożców