Na mocy porozumienia zawartego po negocjacjach toczących się do 3 nad ranem obowiązek noszenia masek w Danii zostanie całkowicie zniesiony 1 października.

Dania od poniedziałku odejdzie też od stosowania "przepustek covidowych" (dokumentach potwierdzających zaszczepienie się przeciw COVID-19 bądź posiadanie ważnego, negatywnego testu na COVID-19) niezbędnych dotychczas np. przy wizytach w bibliotekach publicznych.

Od 1 sierpnia przepustki nie będą potrzebne przy wizytach w teatrach, na koncertach a także przy uprawianiu sportu pod dachem.

Od 1 września przepustki nie będą wymagane w restauracjach, u fryzjera, w siłowni, a od 1 października przepustki zostaną całkowicie wycofane.

Rząd porozumiał się z partiami zasiadającymi w parlamencie także w przedłużeniu godzin otwarcia barów i restauracji do północy (od piątku, obecnie mogą być otwarte do 23). Od 15 lipca bary i restauracje będą mogły być otwarte do 2 nad ranem.

- To otwieranie duńskiego społeczeństwa - powiedział Magnus Heunicke, duński minister zdrowia.

- Liczba zakażeń spada, 2,5 mln osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki (na COVID-19 - red.), a dobra pogoda też pracuje na naszą korzyść - dodał.

Rząd zawarł porozumienie w zakresie luzowania obostrzeń z wszystkimi partiami w parlamencie - z wyjątkiem partii Nowa Prawica.