Przeciwwskazania do uzyskania prawa jazdy różnią się w zależności od grupy kierowców. W grupie 1 kierowcy pojazdów kategorii A, A1, A2, AM, B, B1 i BE, a do grupy 2 należą kierowcy pojazdów kategorii C, CE, C1, C1E, D, D1, DE i D1E - pisze Onet.
Problemy ze wzrokiem
Kierowcy z grupy 1 muszą mieć obuoczną ostrość widzenia nie mniejszą niż 0,5 (w razie potrzeby z korekcją) i pole widzenia co najmniej 120 st. W grupie 2 wymagana jest ostrość widzenia 0,8 dla oka lepiej widzącego i przynajmniej 0,1 dla oka słabszego (w razie konieczności z korekcją, która nie może przekraczać ±8 dioptrii). Dodatkowymi wymogami dla grupy 2 są prawidłowe widzenie stereoskopowe i zmierzchowe, brak diplopii, wrażliwość na olśnienie i kontrast, prawidłowe rozpoznawanie barw. Pole widzenia obuoczne powinno wynosić co najmniej 160 st.
Problemy ze słuchem
Ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami grupy 1, ale może uniemożliwić uzyskanie prawa jazdy kierowcom z grupy 2. W grupie 2 konieczne jest stwierdzenie słyszalności szeptu w uchu lepiej słyszącym przynajmniej z odległości 1 m (jeśli zachodzi konieczność, to z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym).
Problemy z układem ruchu
W przypadku dysfunkcji układu ruchowego, lekarza ocenia, czy nieprawidłowości mogą stanowić zagrożenia dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli stwarzają niebezpieczeństwo, są przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy.
Problemy z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym
Do otrzymania prawa jazdy mogą dyskwalifikować wszystkie choroby, które stwarzają ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego i osłabienia funkcji mózgowych. Osoby z arytmią, niedokrwieniem mięśnia sercowego, nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, stymulatorem serca czy obturacyjnym bezdechem podczas snu, muszą poddawać się regularnym kontrolom, by móc prowadzić.