- Rząd zaczął odmrażać gospodarkę. Problem polega na tym, że bez konsultacji z samorządami - oświadczył na konferencji prasowej Trzaskowski, krytykując to, że samorządowcy dostali na wcielenie "pomysłów" władz centralnych "bardzo mało czasu". Prezydent Warszawy zaapelował do rządu o konsultowanie decyzji z samorządami.

Rafał Trzaskowski poinformował o zakupie - w ramach przygotowań do otwarcia żłobków i przedszkoli oraz obiektów sportowych - ponad 3 mln sztuk środków ochrony osobistej: 3 mln par rękawiczek, ponad 320 tys. masek, blisko 23 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów. Środki mają zabezpieczyć personel otwieranych obiektów.

Prezydent miasta mówił też o akcji dezynfekowania obiektów sportowych, placów zabaw przy żłobkach i przedszkolach. - Ozonujemy tysiąc obiektów w siedem dni. W miniony weekend zdezynfekowaliśmy blisko 270 placów zabaw przy przedszkolach i żłobkach - oświadczył.

Władze Warszawy przygotowały wytyczne sanitarne dotyczące obiektów sportowych i przesłały je Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, licząc na odpowiedź do 13 maja.

- W poniedziałek otworzyliśmy biblioteki. Działa ponad 80 proc. z ponad 200 placówek bibliotecznych w Warszawie. W czwartek 14 maja otwieramy ośrodki sportowe na otwartej przestrzeni - mówił Trzaskowski dodając, że baseny i hale sportowe pozostają zamknięte.

- 18 maja otwieramy przedszkola i żłobki. Zgodnie z wytycznymi rządowymi, do jednej grupy w przedszkolu lub żłobku można przyjąć 12 dzieci - powiedział Trzaskowski. Wyraził nadzieję, że otwartych zostanie ponad 350 przedszkoli i 100 miejskich żłobków.

Schronisko na Paluchu być może zostanie otwarte dla wolontariuszy w najbliższy piątek - wynika ze słów prezydenta Warszawy. Warszawskie zoo pozostaje zamknięte.