Materiał powstał we współpracy z MSD w ramach akcji społecznej #oddychaj
24 tys. osób. – tylu Polaków co roku umiera z powodu nowotworów płuc. Oznacza to, że jesteśmy krajem z najwyższym współczynnikiem umieralności z powodu raka płuca w krajach Unii Europejskiej. Rak płuca jest pierwszą przyczyną zgonów w wyniku nowotworu zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W dodatku w ciągu 12 miesięcy kolejne 23 tys. osób dowiaduje się, że ma raka. Aż 40 proc. przypadków to ludzie w sile wieku.
Zdecydowana większość z nich to byli i aktualni palacze. – Osoby po pięćdziesiątce, które mają za sobą 20 paczkolat, czyli wypalały minimum 20 papierosów dziennie przez dwadzieścia lat, mają ryzyko 20-krotnie większe niż osoba, która nie paliła nigdy – tłumaczy prof. Mariusz Adamek, pulmonolog z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ze Szpitala Klinicznego nr 3 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Występuje również grupa zachorowań dotyczących osób, które nigdy nie paliły, u których nowotwór może być spowodowany kontaktem z toksycznymi substancjami lub niezdrowym stylem życia (brak ruchu, niewłaściwa dieta).
Ważny jest czas
Choroba rozwija się latami, często nie wywołując żadnych dolegliwości. – Tylko czasami, jeśli rosnący guz styka się z opłucną lub blokuje któreś z oskrzeli, dochodzi do stanu zapalnego, któremu mogą towarzyszyć objawy w postaci bólu, duszności czy kaszlu. Natomiast jeśli jest ulokowanych w miąższu płuc, nawet bardzo duży, może być bezobjawowy – wyjaśnia prof. Adamek. Z tego powodu większość przypadków wykrywana jest zbyt późno, w III i IV stadium choroby, kiedy zmiany są zaawansowane miejscowo albo rozsiane po całym organizmie.
Tylko 15–20 proc. pacjentów może być leczonych radykalnie, czyli chirurgicznie. Im mniejszy guz jest usuwany, tym większe są szanse na zupełne wyleczenie pacjenta. – Różnicę robi nawet kilka milimetrów. Wykrycie zmian poniżej 1 cm daje 92-proc. szanse na pięcioletnie przeżycie, które w onkologii uznaje się za wyleczenie. W przypadku guzów między 1 a 2 cm to już tylko 83 proc. – podkreśla specjalista.