Barbara Acher-Czanda

Czy popularna aspiryna zmieni układ sił w walce z COVID-19?

Terapia kwasem acetylosalicylowym u pacjentów z COVID-19 zmniejsza ryzyko potrzeby respiratorów, przyjęcia na oddziały intensywnej terapii i wewnątrzszpitalnej śmiertelności - twierdzą amerykańscy naukowcy. Czy to oznacza, że popularna aspiryna może być skuteczną bronią w walce z COVID-19? - To nie takie proste - tłumaczy prof. dr hab.n.med. Katarzyna Mizia-Stec z I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dr Beata Stepanow: Diabetycy muszą się oduczyć szkodliwych nawyków

Diabetycy muszą oduczyć się szkodliwych dla zdrowia nawyków – mówi dr Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Zbędne kilogramy grożą bezpłodnością

Otyłość, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska to czynniki, które mogą mieć wpływ na skrócony czas płodności.

Prof. Leszek Czupryniak: Dla osób z cukrzycą Covid nie musi być wyrokiem

Cukrzyca nie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia. Ale jeśli do niego dojdzie, przebieg może być ciężki – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Nietrzymanie moczu – to także problem panów

Nietrzymanie moczu, to nie tylko problem kobiet. Ta wstydliwa dolegliwość dotyczy również panów. Niestety, ci nadal niechętnie zgłaszają się z nią do lekarza. Tymczasem bagatelizowanie objawów może prowadzić do jej nasilenia lub “przeoczenia” postępującej choroby, która manifestuje się w ten sposób.

Zbędne kilogramy grożą bezpłodnością

Otyłość, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska - to czynniki, które mogą mieć wpływ na wcześniejsze dojrzewanie dziewcząt, zaburzając działanie układu hormonalnego. Efekt - skrócony czas płodności w dorosłym życiu.

Dr hab. Ernest Kuchar: Jak odróżnić Covid-19 od grypy i przeziębienia?

Zakażenia koronawirusowe układają się w kształt piramidy: najcięższych, najgroźniejszych dla życia infekcji jest najmniej, najlżejszych całkowicie bezobjawowych najwięcej. Zachowując zdrowy rozsądek, zostając z prawdopodobnym zakażeniem koronawirusowym w domu, izolując się od bliskich, zwiększasz szanse pacjentów, których ten wirus może zabić – mówi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Co z tymi przebarwieniami?

Opalona skóra nie zawsze wraca do normy. W niektórych przypadkach po słonecznych kąpielach zostają szpecące plamy, zwłaszcza na twarzy. Na szczęście są sposoby, żeby ich uniknąć.

Sport nie musi być zdrowy

Ruch to podstawa twojego zdrowia. Pod warunkiem, że trenujesz w mądry sposób – mówi dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia

Rusz się i uciekaj przed COVID-19

Nie bądź bierny! Zamiast w stresie czekać na szczepionkę przeciw koronawirusowi, zacznij się ruszać. Codzienna dawka aktywności fizycznej to prosty sposób na obronę przed chorobotwórczymi patogenami. O tym, jak ruch wpływa na nasz system odpornościowy rozmawiamy z dr n. med. Michałem Chudzikiem, kardiologiem i internistą z Medicover Polska