Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.06.2020 12:08 Publikacja: 08.06.2020 20:09
Foto: AFP
W Europie widać presję na otwieranie gospodarki, zamkniętej wcześniej z powodu Covid-19, i na znoszenie ograniczeń w podróżowaniu. Czy uważa pani, że może to stworzyć nowe ryzyko? Czy nie poruszamy się za szybko?
Rozumiem, że po okresie trzech miesięcy od wprowadzenia blokad – kiedy społeczeństwa i gospodarki faktycznie się zatrzymały – istnieje potrzeba przejścia do nowej normalności. Ważne jest, abyśmy zrobili krok naprzód. Ale ważne jest również, aby ta ewolucja i zniesienie restrykcji nie stanowiły zagrożenia dla ogromnych poświęceń już dokonanych przez obywateli. Tak więc konsekwencje złagodzenia ograniczeń należy dokładnie zaplanować i wyjaśnić, a moje główne przesłanie dla ministrów zdrowia w ciągu ostatnich kilku tygodni brzmiało dokładnie tak: nie możemy pozwolić na zniesienie środków, które zagroziłyby temu, co wszyscy wspólnie osiągnęliśmy w ciągu ostatnich miesięcy. Naszym priorytetem musi być zdrowie publiczne. Komisja Europejska przedstawiła zalecenia, ale każde państwo członkowskie musi spojrzeć na swoją indywidualną sytuację epidemiologiczną, potencjał służby zdrowia, możliwości testowania, śledzenia kontaktów. Na podstawie posiadanych przeze mnie informacji i rozmów z państwami członkowskimi i ministrami zdrowia, z którymi jestem teraz w ciągłym kontakcie, jestem pewna, że ta ewolucja jest ostrożna. Na pewno nie powinniśmy znosić wszystkich ograniczeń, ale tego na razie nikt nie robi. Jest nowy sposób życia, nowy sposób spotkań towarzyskich, nowy sposób pracy i nowy sposób podróżowania.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Środowisko psychiatrów apeluje o rozszerzenie programu lekowego dla osób cierpiących na depresję lekooporną. Z problemem lekooporności zmaga się ok. 30 proc. pacjentów chorujących na depresję. To nawet 450 tys. osób.
- Leczymy chore kobiety, które dzięki terapii zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Kiedyś to było nie do pomyślenia przy mukowiscydozie, gdzie oczekiwana długość życia wynosiła nieco ponad 40 lat – mówi prof. Marcin Czech.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Eksperci alarmują, że ludzie znacznie rzadziej ratują kobietom życie wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową niż mężczyznom. Ich zdaniem rozwiązaniem tego poważnego problemu może być wprowadzenie manekinów posiadających piersi.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas