O wprowadzeniu nowych zasad w związku z epidemią rząd poinformował w pierwszej połowie sierpnia. - Wprowadzamy nowe obostrzenia w sposób zregionalizowany - mówił ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że kraj podzielony został na trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną.

Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli w ciągu dwóch tygodni zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - żółty, a jeśli mniej niż 6 - to zielony.

Lista jest aktualizowana co tydzień.

Na obowiązującej od 19 września liście w strefie czerwonej były trzy powiaty, w żółtej - osiem. Zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami ("niebieskich") było sześć miejsc.

W czwartek kolejne zmiany na liście powiatów "żółtych", "czerwonych" i "niebieskich" ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W strefie czerwonej znalazły się dwa powiaty: głubczycki (województwo opolskie) i kartuski (pomorskie).

Do strefy żółtej zaliczono 19 powiatów, w tym 15 dotychczas będących w strefie zielonej. Są to powiaty: milicki i trzebnicki (województwo dolnośląskie), aleksandrowski (kujawsko-pomorskie), piotrkowski (łódzkie), limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (małopolskie), otwocki i przasnyski (mazowieckie), brzeski (opolskie), bytowski i miasto Sopot (pomorskie), kłobucki (śląskie), działdowski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), gostyński i międzychodzki (wielkopolskie).

Na liście ostrzegawczej, obejmującej miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny, jest dziesięć powiatów: jaworski (województwo dolnośląskie), łęczyński (lubelskie), kluczborski (opolskie), przeworski i strzyżowski (podkarpackie), kościerski, nowodworski, pucki, wejherowski i miasto Słupsk (pomorskie).

W podanych miejscach obostrzenia wejdą w życie 26 września.

- Są bardzo liczne rozproszone ogniska. Dołączyły także ogniska w Domach Pomocy Społecznej. Podjęliśmy decyzję o zakazie odwiedzin. To trudna decyzja - mówił wiceminister, odnosząc się do ostatnio notowanego wzrostu liczby zakażeń. W czwartek resort informował o 1 136 nowych zakażeniach - to dobowy rekord od początku epidemii SARS-CoV-2 w naszym kraju.

Made with Flourish

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).