Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 2 399 osób. Od poniedziałku liczba pacjentów wzrosła o 94, w ujęciu tygodniowym wzrost wynosi 406.

Liczba wymagających respiratorów zakażonych koronawirusem pacjentów w polskich szpitalach wzrosła w ciągu doby o 11 i osiągnęła najwyższy poziom od 11 czerwca, odkąd resort zdrowia regularnie przekazuje dane na ten temat.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce: Rośnie liczba hospitalizowanych i wymagających respiratorów

Według danych z 28 września, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 3,28 mln próbek pobranych od ponad 3,14 mln osób.

Made with Flourish

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 1 326 osób. Nowe przypadki dotyczą wszystkich województw: małopolskiego (167), mazowieckiego (151), pomorskiego (127), śląskiego (124), kujawsko-pomorskiego (120), podkarpackiego (115), łódzkiego (92), wielkopolskiego (81), dolnośląskiego (64), zachodniopomorskiego (58), podlaskiego (57), warmińsko-mazurskiego (50), świętokrzyskiego (39), opolskiego (36), lubelskiego (29), lubuskiego (16).

Resort podał, że z powodu COVID-19 zmarło sześć osób. Zgony odnotowano w Poznaniu, Raciborzu i Chorzowie. Zmarły osoby w wieku od 65 do 89 lat.

Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 osób w wieku od 41 do 95 lat.

Tylko raz dobowa liczba zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2 była Polsce wyższa. 24 kwietnia Ministerstwo Zdrowia informowało o śmierci 40 osób zakażonych, z których większość miała choroby współistniejące.

Made with Flourish

W poniedziałek ministerstwo informowało o kolejnych 1 306 zakażeniach i 15 zgonach, w niedzielę przypadków było 1 350, zmarło 8 osób.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 89 962 osób, 2 483 zakażonych zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.