Z uwagi na coraz szybciej rosnącą liczbę przypadków koronawirusa rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Od poniedziałku szkoły ponadpodstawowe w strefie czerwonej działają wyłącznie zdalnie, a w pozostałej części kraju - w trybie hybrydowym. Jak wynika z zapowiedzi premiera, możliwe, że takie regulacje obejmą też uczniów klas wyższych szkół podstawowych.

W jakim tempie rozprzestrzeniał się SARS-CoV-2 w Polsce? Biorąc pod uwagę tylko przypadki stwierdzone testami, o których codziennie informuje Ministerstwo Zdrowia, po raz pierwszy tygodniowa liczba zakażeń przekroczyła tysiąc 28 marca.

Pułap dwóch tysięcy w ciągu siedmiu dni został przekroczony 5 kwietnia. W następnym okresie liczba przypadków ustabilizowała się, więcej niż trzy tysiące zakażeń odnotowano w tygodniu kończącym się 8 czerwca. Pod koniec tego miesiąca siedmiodniowa suma nowych przypadków spadła poniżej dwóch tysięcy, by ponownie przekroczyć trzy tysiące 27 lipca, cztery tysiące 3 sierpnia, zaś pięć tysięcy - 22 sierpnia.

11 września tygodniowa liczba zakażeń spadła do 3 227. Od tamtej pory nieprzerwanie rośnie.

Epidemia koronawirusa w Polsce - dowiedz się więcej:

Testy wykazały 10 040 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. To dobowy rekord
757 zajętych respiratorów, rośnie liczba pacjentów z COVID-19
Horban o COVID-19: To nie jest choroba, która zabije całą ludzkość
Sasin: Nie rozmawiamy o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego

By zobrazować tempo ostatniego przyrostu można zauważyć, że poziom 100 tysięcy potwierdzonych testami przypadków przekroczono w Polsce 4 października, w 215 dniu epidemii (stwierdzonych zakażeń było wówczas 100 265).

Do stwierdzenia kolejnych 100 tysięcy potrzeba było 17 dni. W okresie od 5 do 21 października odnotowano 102 505 nowych przypadków.

\Oznacza to, że ciągu 17 ostatnich dni nowych, potwierdzonych zakażeń koronawirusem przybywało prawie trzynastokrotnie szybciej niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy epidemii w Polsce.

21 października po raz pierwszy tygodniowa liczba nowych przypadków przekroczyła 60 tysięcy.

Od soboty w całym kraju wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności. W wydarzeniach kulturalnych w pomieszczeniach może brać udział nie więcej niż 25 proc. widowni. W punktach gastronomicznych także obowiązują limity osób, a lokale takie mogą prowadzić działalność jedynie w godz. od 6:00 do 21:00 - chyba, że realizują usługi na wynos.

Baseny i siłownie zostały objęte zakazem działalności.

W strefie żółtej w zgromadzeniach może brać udział do 25 osób, w czerwonej - do 10. W uroczystościach religijnych obowiązuje limit jednej osoby na cztery metry kwadratowe, w czerwonej - na siedem.

Pojazdem komunikacji publicznej może podróżować maksymalnie tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich.

Nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje w całym kraju.