Panie profesorze, czym są nowotwory głowy i szyi? Czy stanowią one dzisiaj wyzwanie dla polskiej onkologii?
Nowotwory głowy i szyi to wszystkie nowotwory zlokalizowane powyżej obojczyka, z wyłączeniem mózgowia oraz gałki ocznej. Należą więc do nich guzy jamy ustnej, gardła, krtani, ślinianek, szyi, ucha, jamy nosowej, zatok przynosowych i podstawy czaszki. Według wszystkich statystyk międzynarodowych nowotwory głowy i szyi są umiejscowione na szóstym miejscu pod względem częstości zachorowań i zgonów. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę raki skóry w obrębie głowy i szyi oraz raka tarczycy, która jest integralną częścią tej okolicy chirurgicznej, nowotwory te są już na czwartym miejscu. Tak więc stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia Polek i Polaków. W ciągu ostatnich dwóch, trzech dekad zmieniło się bardzo wiele. Po pierwsze, liczba nowych przypadków zachorowań na nowotwory głowy i szyi w tych latach wzrosła o około 20 proc. Po drugie, chorują ludzie coraz młodsi i coraz częściej nowotwory te dotyczą także kobiet – to są międzynarodowe trendy epidemiologiczne. Podkreślenia wymaga fakt, że nowotwory głowy i szyi są zlokalizowane w jednej z najważniejszych okolic ciała, obszarze doskonale unaczynionym i unerwionym. To właśnie tutaj znajduje się pięć narządów zmysłów. Dlatego wszelkie działania związane z procesem leczenia grożą określonymi konsekwencjami, które mogą znacznie obniżyć jakość życia. Im wyższy stopień zaawansowania choroby nowotworowej, tym leczenie jest trudniejsze i bardziej okaleczające.
Czytaj więcej
Zakażenie wirusem może prowadzić nie tylko do raka szyjki macicy, ale m.in. nowotworów odbytu oraz głowy i szyi.
W ciągu ostatnich lat coraz więcej mówi się o nowotworach wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w kontekście szczepień przeciwko HPV. Czy wirus HPV jest rzeczywiście groźny?
Tak, gdyż występowanie nowotworów zależnych od wirusa brodawczaka ludzkiego HPV w Polsce i na świecie nadal wzrasta. Istnieje ponad 200 typów wirusa HPV, które dzielimy na onkogenne, czyli powodujące nowotwory, oraz typy niskiego ryzyka, które odpowiedzialne są najczęściej za powstawanie nieestetycznych brodawek skóry i błon śluzowych. Wirus HPV występuje powszechnie i może dotyczyć każdego z nas – chory najczęściej nie jest świadomy zakażenia tym wirusem, a infekcja wirusem HPV uznawana jest za jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie przenoszonych drogą płciową. Większość infekcji na szczęście ma charakter tymczasowy, a zakażenie przeważnie ustępuje po upływie kilku lat. Ryzyko wystąpienia trwałej infekcji wirusowej sprzyjającej powstaniu nowotworów głowy i szyi jest wyższe u mężczyzn i zależy od liczby partnerów seksualnych, wieku oraz palenia tytoniu.