W ubiegłym tygodniu na zlecenie ministra zdrowia w Polsce rozpoczęto uruchamianie monitoringu zmienności wirusa SARS-CoV-2.

- W ramach badań, które prowadzimy nad mutacjami wirusa obecnymi w Polsce wczoraj otrzymałem informację o drugim przypadku osoby zakażonej mutacją brytyjską - powiedział w środę na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Czytaj także:
Minister zdrowia: Jestem przeciwnikiem otwarcia hoteli
Czy szczepionka przeciw COVID-19 zatrzymuje transmisję wirusa? Niedzielski: Nie ma dowodów

- Była to osoba zupełnie niezwiązana z podróżami czy z osobami, które podróżowały do Wielkiej Brytanii, co wskazuje, że mamy tę obecność wirusa już nie tylko bezpośrednio transmitowaną poprzez przyjazd osób czy styk z tymi osobami bezpośredni, ale po prostu ten wirus, trzeba sobie to powiedzieć otwarcie, jest obecny - dodał.

Minister zdrowia przekazał, brytyjski wariant koronawirusa wykryto w próbce pobranej w ramach badania przesiewowego nauczycieli. - To dotyczy jednej z nauczycielek we Wrocławiu - powiedział.

B.1.1.7, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 został po raz pierwszy wykryty w hrabstwie Kent we wrześniu 2020 r. Od tego czasu stał się dominującą wersją wirusa w Anglii i Irlandii Północnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała, że wariant potwierdzono w ponad 60 państwach.