Według Kremla, prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Austrii Sebastian Kurz uzgodnili w piątek, w czasie rozmowy telefonicznej, że oba kraje będą rozmawiać na temat dostaw i wspólnej produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19.

„Szczegółowo omówiono kwestie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem, w tym możliwość dostarczenia rosyjskiej szczepionki Sputnik V do Austrii, a także jej wspólnej produkcji” - poinformował Kreml w oświadczeniu. „W związku z tym uzgodniono dalsze bliskie kontakty między odpowiednimi departamentami obu krajów” - podkreślono. 

Rozmowa Putina z Kurzem odbyła się z inicjatywy kanclerza Austrii - zaznacza Kreml.

Rosja zatwierdziła do użytku szczepionkę Sputnik V w sierpniu ubiegłego roku, jeszcze przed przeprowadzeniem trzeciej fazy badań klinicznych.

Kurz już na początku lutego mówił, że Austria jest otwarta na lokalną produkcję rosyjskiej szczepionki.

Sputnik V nie został zatwierdzony w Unii Europejskiej, ale na jej użycie zdecydowały się już Węgry, a także kilka innych europejskich krajów, spoza Wspólnoty, w tym Serbia oraz Bośnia i Hercegowina.

Naukowcy na całym świecie początkowo wątpili w skuteczność Sputnika V. Jednak czasopismo „Lancet” opublikowało artykuł, w którym skuteczność szczepionki została oszacowana na 91,6 proc.