Kilka niemieckich landów ponownie zawiesiło stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca dla osób poniżej 60. roku życia. Decyzje zostały podjęte po doniesieniach o zakrzepicach. Skłoniło to kanclerz Angelę Merkel do zwołania pilnego spotkania w tej sprawie.

Władze Berlina, Monachium, Brandenburgii i największego kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii podjęły decyzję o tymczasowym wstrzymaniu szczepień dla młodszych osób.

Instytut Paula Ehrlicha poinformował, że w sumie 31 takich zakrzepów krwi zostało zgłoszonych do 29 marca z około 2,7 milionów dawek AstraZeneca, które zostały podane w całych Niemczech do tej pory. Dziewięć z tych osób zmarło i wszystkie przypadki, z wyjątkiem dwóch, dotyczyły kobiet w wieku od 20 do 63 lat.

Niemiecka agencja informacyjna dpa cytuje rzecznika Monachium, trzeciego co do wielkości miasta w kraju, który powiedział, że zawieszenie szczepień produktem firmy AstraZeneca dla osób poniżej 60. roku życia będzie trwało "do czasu rozwiązania kwestii możliwych powikłań po szczepionce dla tej grupy osób".

W poniedziałek Kanada zawiesiła stosowanie szczepionki AstraZeneca u osób poniżej 55. roku życia, powołując się na nowe, niepokojące dane z Europy.

Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zarekomendował zawieszenie - z przyczyn bezpieczeństwa - użycia szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat.

- Jest istotna niepewność co do korzyści z podania szczepionki AstraZeneca na COVID-19 dorosłym w wieku poniżej 55 lat biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - oświadczyła dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

Szczepionkę AstraZeneca dopuszczono do użycia w ponad 70 krajach świata (w tym Polsce). Po pojawieniu się obaw dotyczących związku szczepionki z pojawianiem się zakrzepów kilkanaście krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki, ale - po zapewnieniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej podaniem, większość krajów Europy wznowiła szczepienia z jej użyciem.

Przez pewien czas szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca były wstrzymane m.in. w Niemczech.