Od dziś zwiększa się liczba instytucji, które mają dostęp do baz Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. Dzieje się tak za sprawą zmienionej ustawy o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych, która właśnie wchodzi w życie ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=310166]DzU nr 69, poz. 595[/link]).
Oprócz instytucji, które dotychczas mogły z nich korzystać (m.in. policja czy Żandarmeria Wojskowa), dostęp do nich będzie miała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dyrektor generalny Lasów Państwowych, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczowie oraz główny inspektor służby leśnej.
Zwiększa się także liczba instytucji, które mają przekazywać informacje do bazy. Ustawa zobowiązuje do tego również sądy prowadzące rejestr zastawów i organy administracji rządowej i samorządowej właściwe w sprawach ewidencji paszportowej czy ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych.
Podmiotami zobowiązanymi do współpracy z KCIK są również organy rządowe i samorządowe właściwe w sprawach zatrudnienia i pomocy społecznej. Dotychczas do przekazywania informacji zobowiązany był jedynie ZUS. Teraz taki obowiązek obciąży również KRUS.
Ustawa wprowadza też obowiązek niezwłocznego usuwania nieprawdziwych i nieaktualnych danych z systemu. Wspomina się nawet o automatycznym ich usuwaniu.