Polska inflacja poniżej oczekiwań

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w październiku o 1,7 proc. rok do roku, najmniej od maja – oszacował wstępnie GUS.

Publikacja: 31.10.2018 09:40

Polska inflacja poniżej oczekiwań

Foto: Bloomberg

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się zwyżki CPI o 1,8 proc. rok do roku, po wzroście o 1,9 proc. rok do roku we wrześniu.

Nie można wykluczyć, że przewidywania ekonomistów okażą się jeszcze trafne, gdy w połowie listopada GUS przedstawi pełniejszy szacunek inflacji w październiku. Zdarza się zaś, że wstępne szacunki różnią się od kolejnych. Tak było np. we wrześniu, gdy GUS początkowo ocenił inflację na 1,8 proc., a następnie zrewidował ten odczyt do 1,9 proc.

Inflacja zwolniła głównie z powodu wolniejszego wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Podrożały one w październiku o 1,7 proc. rok do roku, po 2,3 proc. we wrześniu. Zwolnił też wzrost cen nośników energii dla gospodarstw domowych: z 1,8 proc. we wrześniu do 1,5 proc. w październiku.

Paliwa do prywatnych środków transportu podrożały w październiku o 12,3 proc. rok do roku, po 12 proc. we wrześniu i ponad 15 proc. w sierpniu.

W porównaniu do września CPI wzrósł o 0,4 proc., najbardziej od kwietnia. To sugeruje, że wyhamowanie inflacji w ujęciu rok do roku to w dużej mierze efekt wysokiej bazy odniesienia dla porównań cen żywności i ropy rok do roku.

Do niedawna większość ekonomistów uważała, że właśnie z tego powodu inflacja będzie malała do końca roku. Wielu przewidywało, że w grudniu znajdzie się ona poniżej 1,5 proc., czyli dolnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP. W ostatnich miesiącach m.in. ten scenariusz nieco się zdezaktualizował, m.in. z powodu suszy i wyraźnego wzrostu notowań ropy naftowej.

Dane gospodarcze
Moody’s obniża rating kredytowy USA. Zagrożenie dla gospodarki Trumpa
Dane gospodarcze
Inflacja bazowa w Polsce najniższa od ponad pięciu lat
Dane gospodarcze
Wzrost PKB Polski lekko przyhamował. Dane są symbolicznie lepsze
Dane gospodarcze
Inflacja w kwietniu w dół, ale mniej niż sądzono. GUS zrewidował dane
Dane gospodarcze
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7