Z jej raportu wynika, że w styczniu na świecie wyprodukowano 12,5 mln sztuk monitorów komputerowych – głównie w technologii LCD, ale także kineskopowych – to aż 64,5 proc. więcej niż w tym miesiącu rok temu. W kolejnych miesiącach pozytywny trend, choć już nie w tej skali, ma zostać utrzymany i produkcja ma dalej rosnąć. Dodatkowo z raportu firmy wynika, że w marcu jej poziom ma być najwyższy w historii i wyniesie ok. 13 mln sztuk. – To bardzo delikatny rynek, szybko reagujący na wahania koniunktury. Jednak obecnie obserwowane na rynku zjawiska sugerują, że produkcja oraz ceny sprzętu będą dalej rosły – wyjaśnia Chris Connery, analityk z DisplaySearch.

Ubiegły rok dla producentów był trudny – w Polsce sprzedaż komputerów spadała bardzo mocno – stacjonarnych zależnie od miesiąca średnio ponad 30 proc., w innych krajach sytuacja wyglądała podobnie. Nieznacznie lepiej sprzedawały się laptopy – spadki w porównaniu z 2008 r. wynosiły ok. 10 proc.

W tym roku w ujęciu globalnym sytuacja ma być lepsza – firma prognozuje największe zainteresowanie monitorami o przekątnych 19 – 24 cali. W raporcie podaje, że wielu producentów już obserwuje dwucyfrowy wzrost liczby zamówień. Największym rynkiem na taki sprzęt są Chiny – choć wyniki sprzedaży za pierwszy kwartał nie są rewelacyjne, choćby z powodu długich obchodów nowego roku, to jednak w kolejnych rynek ma przyśpieszyć.