Poprawa nastrojów w lutym

Najnowsze badanie koniunktury gospodarczej przeprowadzone przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wskazuje na wyraźną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców

Publikacja: 15.03.2010 17:07

Poprawa nastrojów w lutym

Foto: Rzeczpospolita

Red

[b]Więcej [link=http://www.rp.pl/artykul/418625.html]o badaniu[/link][/b]

[li][b][link=http://www.rp.pl/galeria/418588,1,447442.html] Lutowe wskaźniki koniunktury gospodarczej dla całej Polski[/link][/li]

[li][link=http://www.rp.pl/galeria/418588,2,447442.html]Lutowe wskaźniki koniunktury w województwach[/link][/b][/li]

Najnowsze badanie koniunktury gospodarczej przeprowadzone przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wskazuje na wyraźną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców. Wskaźnik bieżącej koniunktury wyniósł w lutym –3,8 punktu wobec –14,3 punktu w styczniu. Najlepiej koniunkturę ocenili przedstawiciele sektora bankowego, w przypadku którego wskaźnik wyniósł +7,9 punktu. W przemyśle oraz handlu i usługach wartości wskaźnika pozostały poniżej zera.

Poprawa nastrojów szczególnie widoczna jest w przypadku oczekiwań na kolejne trzy miesiące – wskaźnik wyprzedzający, który jest ich ilustracją wyniósł w lutym +28,6 punktu wobec +10,7 punktu miesiąc wcześniej. Najbardziej optymistyczne oczekiwania odnotowane zostały w sektorze bankowym, ale w przemyśle oraz handlu i usługach wartości wskaźników są tylko nieznacznie niższe.

W ujęciu wojewódzkim najlepiej oceniona została koniunktura w województwach zachodniopomorskim i śląskim, w których wskaźnik bieżący przekroczył 10 punktów. Najgorsze oceny odnotowano natomiast w warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. We wszystkich województwach, z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego, przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy, czego wyrazem są dodatnie wartości wskaźników prognostycznych. Optymizm najsilniejszy jest w świętokrzyskim, lubelskim oraz małopolskim.

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem