- Do niskiego poziomu produkcji przemysłowej przyczyniły się mało korzystne warunki pogodowe w marcu. I dlatego wskazana jest duża ostrożność w interpretowaniu wyniku jako objawu pogłębienia się spowolnienia gospodarczego.  – uważa Tomasz kaczor, główny ekonomista BGK. Uważa, że najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z przesunięciem wzrostu na kwiecień, a w odniesieniu do PKB z pierwszego na drugi kwartał

Ale na co zwraca uwagę Wojciech Matysiak, analityk Banku Pekao. W pierwszym kwartale zeszłego roku. - Przerwany został rozpoczęty na początku ub. r. spadkowy trend tempa wzrostu produkcji. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika produkcji przemysłowej będzie rosła dodaje ekonomista

Spadek produkcji odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 21,4 proc., maszyn i urządzeń – o 13,5 proc., metali – o 11,9 proc. , chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 5,5 proc. Wzrosła zaś w firmach produkujących  pozostały sprzęt transportowy – o 10,9 proc.,  zajmujących się naprawą, konserwacją  i instalacją maszyn i urządzeń – o 5,8proc., poligrafią i  reprodukcją zapisanych nośników informacji – o 2,0 proc. oraz w przemyśle spożywczym– o 1,4 proc.

W budownictwie wciąż zapaść. Produkcja budowlano-montażowa była w marcu br. niższa o 18,5 proc. niż przed rokiem, a w porównaniu z lutym wyższa o 20,9 proc.. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 15,7 proc. niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku i o 3,3 proc. w porównaniu z lutym.

Spadają ceny produkcji sprzedanej. Są niższe niż rok (0,3 pkt proc.) i miesiąc wcześniej (0,2 pkt proc.). W skali roku  obniżono ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 8,6 proc.) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4 proc.) Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 1,4 proc.) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 2,1 proc.).