Inwestycje przyspieszyły. Wzrosty w turystyce i górnictwie

Turystyka, branże: tytoniowa, chemiczna i górnictwo inwestowały w zeszłym roku znacząco więcej niż inne części gospodarki, a także więcej niż w 2022 r.

Publikacja: 29.01.2024 18:41

Inwestycje przyspieszyły. Wzrosty w turystyce i górnictwie

Foto: Adobe Stock

Inwestycje nie są liderem wzrostu w różnych badaniach opinii przedsiębiorców na temat kondycji ich biznesów. Jednak najprawdopodobniej inwestycje średnich i dużych firm okażą się w 2023 r. o 10 proc. wyższe niż dwa lata temu. Wtedy realnie wzrosły o 5,5 proc. O tym, że wynik za zeszły rok będzie lepszy świadczą dane GUS za trzy kwartały.

- Inwestycje w trzecim kwartale przyspieszyły, po trzecim kwartale jest to 11,5. Najwyższe wzrosty dotyczą środków transportu (20 proc.), ale też maszyny i urządzenia (niespełna 16 proc.) - komentuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – To może świadczyć o tym, że miejsca pracy są doposażane – ekonomista przypomina, że z różnych badań (GUS, Polski Instytut Ekonomiczny) najpoważniejszymi barierami są koszty zatrudnienia i ceny energii. – Wydaje mi się, że firmy decydują się na inwestycje dotyczące automatyzacji, tak by zwiększyć efektywność pracowników, aby mogły zwiększyć produkcję przy takiej samej lub mniejszej załodze. Dodatkowo coraz więcej przedsiębiorców próbuje organizować sobie energię: są to nakłady na OZE, przechowywanie energii albo inwestycje w systemy wykorzystujące ciepło technologiczne podwójnie – wymienia Piotr Soroczyński.

Czytaj więcej

Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej

Z danych GUS wynika, że nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw (w cenach stałych, czyli po korekcie o inflację) po trzech kwartałach 2023 r. wzrosły o 11,5 proc. rok do roku i wyniosły 148,1 mld zł. W całym 2022 r. było to 5,5 proc. w skali roku.

Wciąż mocno inwestowało górnictwo, szczególnie węgla kamiennego i brunatnego – w 2022 r. – zwiększono inwestycje o ponad 33 proc. w tym – o prawie 200 proc. Inwestuje także branża tytoniowa (dwuipółkrotne przyspieszenie), farmacja (44 proc.) i turystyka (ponad 30 proc.) Widoczne jest zwiększenie inwestycji branż chemicznych, tak jakby zaczęły odzyskiwać rynek po częściowym wycofywaniu się firm niemieckich.

Zmniejszyły zaś wartość inwestycji wodociągi i inne firmy zajmujące się uzdatnianiem wody (o ponad 30 proc.). Widoczne są także problemy firm tekstylnych (niższe zatrudnienie, niskie nominalne podwyżki) – inwestycje były – przynajmniej do zimy – o 15 proc. niższe niż w 2022r.

Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dane gospodarcze
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka