Po decyzji RPP: czy będą kolejne cięcia stóp?

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Ale to raczej jeszcze nie koniec obniżek.

Publikacja: 04.10.2023 17:05

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Podczas październikowego posiedzenia RPP zredukowała wszystkie stopy procentowe po raz drugi z rzędu, tym razem o 0,25 pkt. proc. Główna stopa NBP referencyjna od czwartku wynosić będzie 5,75 proc. wobec 6 proc. dotychczas.

Czytaj więcej

Stopy procentowe: RPP podjęła decyzję. To kluczowy ruch dla polskiej gospodarki

Zewnętrzne szoki wygasają

W komunikacie po posiedzeniu RPP wyjaśnia, że dokonała dostosowania stóp procentowych, co jest spójne z realizacją celu NBP w średnim okresie, ze względu na niższą presję popytową i ograniczenie presji inflacyjnej.

W ocenie Rady, koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona, a w takich warunkach również w Polsce nastąpiło obniżenie dynamiki aktywności gospodarczej. Sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa w sierpniu 2023 r. obniżyły się w ujęciu rocznym. Pozytywem jest to, że na rynku pracy utrzymuje się dobra sytuacja.

Według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI we wrześniu 2023 r. ponownie wyraźnie się obniżył i wyniósł 8,2 proc. wobec 10,1 proc. w sierpniu. I zdaniem RPP, uwzględniając dane GUS, można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa. W sierpniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej.

„Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach” – argumentuje RPP.

Czytaj więcej

Stopy procentowe. Jak decyzja RPP wpłynie na raty kredytów, a jak na lokaty?

RPP w cyklu łagodzenia

Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała, że dalsze jej decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, a także, że NBP może podejmować interwencje na rynku walutowym. Pytanie, jakie będą kolejne decyzje?

- Naszym zdaniem RPP znajduje się w środku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, ale od tej chwili będzie on realizowany w takich właśnie standardowych, małych krokach – komentuje Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao. - W takich kategoriach naszym zdaniem należy postrzegać kolejne decyzje RPP – każde posiedzenie może być decyzyjne, ale nie wszystkie takie będą. Spodziewamy się, że stopa referencyjna NBP spadnie do 5,5 proc. na koniec tego roku i do 4 proc. na koniec przyszłego roku – szacuje zespół ekonomistów Pekao.

Czytaj więcej

Najlepszy okres na opanowanie inflacji dobiegł końca

Co powie prezes

- Szybkie osłabienie złotego po wrześniowej decyzji RPP, gdy stopy zostały ścięta aż o 0,75 pkt. proc., było zapewne ważnym argumentem, aby luzowanie polityki pieniężnej kontynuować już mniejszymi krokami, czyli obniżką o 0,25 proc. - ocenia też Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Czy stopy jeszcze spadną? - Dalsza reakcja zależy od tego, co powie prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej. Zakładamy, że prezes będzie prezentował ostrożniejsze podejście, aby nie spowodować ponownego osłabienia złotego. Zbytni optymizm dezinflacyjny może wzbudzić obawy o nadmierne obniżki stóp w kolejnych miesiącach, czym NBP będzie odstawał na tle innych banków centralnych, ale także oczekiwań rynków finansowych – analizuje Benecki.

Czytaj więcej

Inflacja we wrześniu w Polsce. GUS podał wstępne dane

Rafał Benecki wskazuje, że od lipca w większości gospodarek G10 widać mocny wzrost oczekiwanych stóp, bo rynki finansowe w końcu uwierzyły bankierom centralnym, że obecny cykl w polityce pieniężnej będzie inny niż znamy z ostatnich dwóch dekad, a więc po ostatniej podwyżce nie nastąpią szybkie i głębokie cięcia stóp.

Podczas październikowego posiedzenia RPP zredukowała wszystkie stopy procentowe po raz drugi z rzędu, tym razem o 0,25 pkt. proc. Główna stopa NBP referencyjna od czwartku wynosić będzie 5,75 proc. wobec 6 proc. dotychczas.

Zewnętrzne szoki wygasają

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
Zaskakujące dane z USA. Gospodarka wypadła znacznie lepiej od prognoz
Dane gospodarcze
Węgierski bank centralny tnie stopy dziesiąty raz z rzędu
Dane gospodarcze
GUS: Stopa bezrobocia w czerwcu 2024 r. wyniosła 4,9 proc
Dane gospodarcze
Bank centralny Chin zaskoczył decyzją w sprawie stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dane gospodarcze
Co ze stopami w strefie euro? EBC zdecydował, Christine Lagarde zabrała głos