Gospodarstwa rolne niemal bez inwestycji

Tylko co piąte gospodarstwo rolne planuje w tym roku inwestycje. Plany hamuje wysoka niepewność gospodarcza, na którą ma wpływ poziom inflacji.

Publikacja: 06.07.2023 03:00

Tylko co piąte gospodarstwo rolne planuje w tym roku inwestycje

Tylko co piąte gospodarstwo rolne planuje w tym roku inwestycje

Foto: Adobe Stock

Wysoki poziom kosztów produkcji rolnej to dziś największe wyzwanie stojące przed polskim rolnictwem. Wskazuje je 44 proc. ankietowanych rolników – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Leasing przez Instytut Badawczy Kantar Polska. Na kolejnych pozycjach znalazły się ceny skupu (20 proc.), zmiany klimatyczne (10 proc.) i napływ płodów rolnych z Ukrainy (7 proc.). Co ciekawe, wielkość gospodarstwa rolnego czy specjalizacja nie różnicują w istotny sposób odpowiedzi na to pytanie.

– Bieżąca sytuacja w sektorze rolnym jest dynamiczna i kolejne kwartały przynoszą pogorszenie nastrojów rolników, co potwierdzają realizowane cyklicznie badania wskaźnika koniunktury w rolnictwie Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej – mówi Piotr Domagała, dyrektor ds. sektora rolnego w Santander Leasing. – Na podstawie analizy z drugiego kwartału 2023 r. możemy wskazać, że następuje obniżenie poziomu oszczędności gospodarstw rolnych w wyniku silnych czynników inflacyjnych w gospodarce narodowej oraz następuje wzrost wydatków na nabycie nawozów, pasz treściwych czy też środków ochrony roślin. Badanie potwierdza również obniżenie przychodów gospodarstw rolnych w wyniku spadku wielkości sprzedaży i cen skupu podstawowych produktów rolnych – dodaje Domagała.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Wybierz ofertę dla Ciebie

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach
Dane gospodarcze
Inflacja odpuściła. Polacy ruszyli na zakupy
Dane gospodarcze
Jest coraz lepiej. Polaka stać na coraz więcej pizzy w miesiącu
Dane gospodarcze
Iwona Duda, RPP: Jeżeli będą cięcia stóp w 2025, to bardzo stopniowe
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Dane gospodarcze
Polacy coraz więcej wydają na luksus. Gdzie trafiają pieniądze zamożnych?
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?