Inflacja HICP (czyli liczona według koszyka Eurostatu) była jeszcze niższa. Wyhamowała z 3,8 proc. do 2,9 proc., podczas gdy oczekiwano, że wyniesie 3,2 proc. Stała się ona najniższa od lipca 2021 r. Swój szczyt osiągnęła ona w lipcu 2022 r., na poziomie 10,8 proc.

Pozytywnym sygnałem jest również hamowanie inflacji bazowej (czyli liczonej bez uwzględniania cen paliw, energii oraz żywności). Zeszła ona, według danych hiszpańskiego urzędu statystycznego, z 6,6 proc. w kwietniu do 6,1 proc. w maju. Spadła ona do poziomu z lipca 2022 r. 

Czytaj więcej

Hiszpania. Frankiści wracają do władzy

Hiszpania jest pierwszą dużą gospodarką strefy euro, która opublikowała dane o inflacji za maj. W środę opublikują je Niemcy, Francja i Włochy a w czwartek Eurostat poda dane o inflacji dla całej strefy euro. Czy jeśli w innych krajach inflacja będzie hamowała mocniej niż mówiły prognozy, to skłoni to Europejski Bank Centralny zmiany strategii w polityce pieniężnej? Jak na razie analitycy spodziewają się jeszcze co najmniej dwóch podwyżek stóp przez EBC.

- Myślę, że mamy jeszcze nieco do zrobienia w kwestii zacieśniania polityki pieniężnej, ale zbliżamy się do końca - stwierdził Pablo Hernandez de Cos, prezes hiszpańskiego banku centralnego i zarazem członek Rady Prezesów EBC.