Inflacja w Niemczech odpuszcza. Ekonomiści: za wcześnie na radość

Niemcy cierpią z powodu wysokiej inflacji, ale pojawiają się oznaki poprawy: kilku ekonomistów prognozuje spadek inflacji 7,3 proc. Ich zdaniem szczyt wzrostu cen już się skończył, ale to jeszcze nie koniec trudności. Sytuacja konsumentów pozostaje trudna.

Publikacja: 28.03.2023 22:49

Inflacja w Niemczech odpuszcza. Ekonomiści: za wcześnie na radość

Foto: Bloomberg

Według ekonomistów inflacja w Niemczech spadła w marcu do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. Ceny towarów i usług prawdopodobnie wzrosną o 7,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, twierdzą ekonomiści z 14 banków ankietowani przez Reutera. Byłaby to najniższa wartość od sierpnia 2022 r.

W styczniu i lutym inflacja w Niemczech nadal wynosiła 8,7 proc. Wstępny szacunek Federalny Urząd Statystyczny chce opublikować w czwartek 30 marca.

Czytaj więcej

Cała Europa ma dość drożyzny. Protesty już nie tylko we Francji

„To dobry i ważny sygnał, że inflacja wyraźnie przekroczyła swój szczyt” m- powiedział główny ekonomista BayernLB, Jürgen Michels, odnosząc się do prognozy inflacji za marzec. „Jednak problem nie został jeszcze rozwiązany z powodu uporczywie wysokiej inflacji bazowej” - dodał. Energia, a potem żywność były motorem cenowym, a za nimi także inne dobra i usługi, których ceny także wzrosły – tzw. inflacja bazowa. "Oznacza to, że EBC nie powiedział ostatniego słowa" - powiedział Michels. Europejski Bank Centralny podniósł w tym miesiącu główną stopę procentową z 3,0 do 3,5 procent, aby ograniczyć inflację w strefie euro.

Czytaj więcej

Prezes Bundesbanku: Nie będzie drugiego światowego kryzysu finansowego

Główny ekonomista NordLB, Christian Lips, również nie widzi powodów do nadmiernej radości. „Oczekiwany spadek inflacji w marcu to przede wszystkim efekt korzystnego efektu bazy” – uważa ekspert. Rok temu ceny energii poszybowały w górę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz po raz pierwszy porównuje się je z cenami już podwyższonymi, a nie tymi sprzed wybuchu wojny. Inflacja pozostanie „średnio o wiele za wysoka w 2023 r., w związku z czym EBC będzie pod presją, aby nie łagodzić zbyt wcześnie walki z inflacją” – uważa Lips.

Niemieccy ekonomiści uważają, że inflacja przekroczyła już swój szczyt, ale to nie znaczy, że spadnie do poziomu sprzed wojny. Zgodnie z prognozami Rady Doradczej przewiduje się średnią stopę 6,6 procent w całym 2023 roku, po 6,9 procentach w 2022 roku. „Inflacja w coraz większym stopniu wpływa na gospodarkę” – powiedział Martin Werding. „Wzrost cen producentów i spodziewany wzrost płac powinny utrzymać wysoką inflację cen konsumpcyjnych w nadchodzącym roku” - uważa. Inflacja w Niemczech prawdopodobnie do 2024 roku nie spadnie do 3 procent.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Dane gospodarcze
Inflacja zwolniła w Hiszpanii
Dane gospodarcze
Obniżki stóp procentowych. Członek RPP: nie w tym roku i w 2024 też nie
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc.? Ekonomista: To jeszcze w tym roku
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dane gospodarcze
Obniżki stóp procentowych już w tym roku? Adam Glapiński: Mam taką nadzieję
Dane gospodarcze
Bezrobocie najniższe we współczesnej historii Polski