Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.07.2025 20:41 Publikacja: 24.02.2023 10:03
Foto: THOMAS KIENZLE
Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje, że PKB był o 0,2 pkt. proc. niższy niż podawano w pierwszym komunikacie z 30 stycznia 2023 r. Niemiecka gospodarka wyraźnie straciła impet pod koniec roku. Produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku (+0,8 proc., +0,1 proc. i +0,5 proc.) pomimo trudnych warunków ramowych w światowej gospodarce. Dla całego roku 2022 najnowsze obliczenia potwierdziły wzrost rok do roku o 1,8 proc. (skorygowany kalendarzowo: +1,9 proc.).
Utrzymujący się duży wzrost cen i trwający kryzys energetyczny miały pod koniec roku negatywny wpływ na niemiecką gospodarkę. Znalazło to odzwierciedlenie zwłaszcza w wydatkach gospodarstw domowych na spożycie ostateczne, które w czwartym kwartale 2022 r. spadły o 1,0 proc. (cena, wyrównane sezonowo i kalendarzowo). Po zakończeniu ulg, takich jak zniżka na paliwo i bilet za 9 euro, konsumenci wydali mniej na konsumpcję w czwartym kwartale 2022 r. niż w trzecim kwartale 2022 r. Również nakłady brutto na środki trwałe spadły w stosunku do poprzedniego kwartału. Nakłady brutto na środki trwałe w budownictwie spadły po wyeliminowaniu efektów cenowych, sezonowych i kalendarzowych (-2,9 proc.), podobnie jak w poprzednich dwóch kwartałach. Nakłady brutto na środki trwałe w maszyny i urządzenia również wyraźnie spadły (-3,6 proc.) na koniec roku. Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych na spożycie ostateczne nieznacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem (+0,6 proc.).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas