Wskaźnik Ifo klimatu do interesów zwiększył się do 86,3 pkt z w listopadzie z 84,5 w październiku. Analitycy pytani przez Reutera podali liczbę 85 pkt. Firmy były wprawdzie mniej zadowolone z bieżącej sytuacji, ale wyraźnie zmalał ich pesymizm dotyczący najbliższych miesięcy. Recesja może okazać się mniej dotkliwa od tej, jakiej wielu się spodziewało — stwierdził instytut z Monachium.
W przemyśle doszło do dużej poprawy wskaźnika. Firmy były mniej pesymistycznie nastawione do przyszłości, ale bieżącą sytuację oceniały jako gorszą. Znów zmalała liczba nowych zamówień. Niepewność o przyszłość jest duża, zmniejszyła się minimalnie, w firmach energochłonnych wzrosła znowu.
W budownictwie nastąpiła poprawa nastrojów. Firmy uważały, że ich sytuacja jest zdecydowanie lepsza i oczekują poprawy, choć generalnie panuje pesymizm. Znów zmalała liczba nowych zamówień. W sektorze usług nastroje poprawiły się zdecydowanie, zmalał pesymizm firm co do przyszłości, spółki narzekały tylko na bieżący biznes.
W handlu też doszło do poprawy indeksu. Firmy oceniały swą sytuację nieco lepiej, oczekiwały też wyraźnie więcej, jednak co druga firma nadal pesymistycznie ocenia najbliższe pół roku. W listopadzie zmalały nieco problemy w zaopatrzeniu, 71,9 proc. firm odczuwało nadal skutki zatorów, miesiąc wcześniej było ich 74,9 proc. — Czarny Piątek jest promykiem nadziei w trudnych czasach dla wielu detalistów — stwierdził Klaus Wohlrabe, szef działu ankiet w Ifo. — Wielu klientów szuka okazji z powodu dużej inflacji, ale istnieje niebezpieczeństwo, że to wpłynie ujemnie na biznes w grudniu, bo klienci już teraz kupują prezenty na święta — dodał.
Czytaj więcej
Niemiecki sąd nakazał finansowanej przez Gazprom Fundacji Klimatu i Ochrony Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego udostępnienie prasie nazw firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Lista, którą dysponuje agencja DPA, liczy około 80 firm, głównie z branży morskiej, logistycznej i inżynieryjnej.