Reklama
Rozwiń

Europejski przemysł traci impet

Sektor przemysłowy w strefie euro rozwija się we wrześniu najwolniej od dwóch lat – sugeruje wstępny odczyt PMI, barometr koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów przedsiębiorstw.

Aktualizacja: 21.09.2018 10:50 Publikacja: 21.09.2018 10:46

Europejski przemysł traci impet

Foto: AFP

Zbiorczy PMI, obejmujący zarówno sektor przemysłowy, jak i usługowy, spadł we wrześniu do 54,2 pkt, z 54,5 pkt w sierpniu – podała obliczająca ten wskaźnik firma IHS Markit. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się powtórki sierpniowego odczytu.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja ankietowanych firm poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, dystans od tej granicy stanowi zaś miarę tempa tej poprawy. Ostatnie wskazania tego indeksu sugerują, że gospodarka strefy euro rozwija się wciąż dość szybko, choć wyraźnie wolniej, niż na przełomie lat 2017 i 2018, gdy PMI zbliżał się do 59 pkt.

Czytaj także: Polski przemysł ostro wyhamował. Najsłabszy wzrost od lutego

- Na podstawie historycznych zależności, zbiorczy PMI jest spójny ze wzrostem PKB strefy euro w tempie 0,4 proc. kwartalnie – oceniła Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics. W takim tempie gospodarka Eurolandu rozwija się od początku roku. Jeśli utrzyma się ono także w II połowie roku, PKB strefy euro powiększy się w 2018 r. o około 1,7 proc., po zwyżce o 2,3 proc. w 2017 r.

Niestety z polskiej perspektywy sytuacja w strefie euro przedstawia się coraz bardziej niekorzystnie. Za wrześniową zniżkę zbiorczego PMI odpowiada bowiem pogorszenie koniunktury w przemyśle przetwórczym Eurolandu, który jest kluczowym odbiorcą polskiego eksportu.

Reklama
Reklama

PMI w samym przemyśle strefy euro zmalał do 53,3 pkt, z 53,6 pkt w sierpniu. Tak nisko nie był od dwóch lat. Stało się tak m.in. dlatego, że ankietowane firmy wskazały na najwolniejszy od 2015 r. wzrost nowych zamówień. Przy tym wartość zamówień eksportowych zmalała po raz pierwszy od 2013 r.

Jednocześnie w PMI w usługach Eurolandu wzrósł z 54,4 pkt do 54,7 pkt.

Wstępne odczyty PMI IHS Markit publikuje tylko dla całej strefy euro i dwóch jej największych gospodarek: Niemiec i Francji. W obu krajach zbiorczy PMI we wrześniu zanotował zniżkę, w obu przypadkach z powodu osłabienia aktywności w przemyśle.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama