- Mamy ambitny plan, by w ciągu 2 lat wprowadzić trzy ustawy o podatkach dochodowych. To bardzo prosty PIT, podatek od przedsiębiorców, który obejmowałby wszystkich prowadzących działalność gospodarczą oraz podatek od zysków pasywnych, czyli podatek od zysków osiąganych z kapitału – powiedział Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w rozmowie z portalem Money.pl.

Wcześniej o pracach nad głęboką reformą podatkową informowała minister finansów Teresa Czerwińska na łamach Rzeczpospolitej. Zgodnie z jej wypowiedziami, co potwierdza dyrektor Żukowski, najważniejszą zmianą jest rozdzielenie pod względem podatkowym osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób pracujących na umowę o pracę. Obecnie tzw. samozatrudnieni mogą płacić takie same podatki jak pracujący, ale za to ich składka na ubezpieczenia społeczne jest zryczałtowana i zwykle niższa niż składka płacona od wynagrodzenia z pracy (przy wyższych dochodach).

Dyrektor Żukowski mówił w Money o „Unified business tax”, który miałby być nakładany na każdego prowadzącego działalność niezależnie od jej formy. Różnica byłaby jedynie w sposobie jego obliczania, który byłby uzależniony od skali prowadzonego biznesu - resort dopuszcza opodatkowanie ryczałtowe drobnej działalności gospodarczej. „Ci najmniejsi, jak np. fryzjer, płaciliby ryczałt, a najwięksi już podatek obliczany od zysku z prowadzonej działalności gospodarczej" - czytamy. 

Czytaj także: Czy bogaci zapłacą wyższe składki na ZUS?

Trzecia ustawa dotyczyłaby opodatkowania dochodów pasywnych, czyli podatków od zysków kapitałowych.

Dyr. Żukowski wyjaśnia, że choć prace nad tymi ustawami są bardzo zaawansowane, resort na razie nie wychodzi z nimi do konsultacji zewnętrznych. Ministerstwo Finansów potwierdza dla Rzeczpospolitej, że trwają prace nad reformą podatkową, jednak na razie nie ma wypracowanych szczegółowych rozwiązań. Nie wiadomo więc, jakie stawki mają obowiązywać w nowym systemie, jak mają wyglądać obowiązki podatkowe dla przedsiębiorców, a przede wszystkim jak zostanie rozwiązania kwestia składek na ubezpieczenia społeczne.