Firma doradcza KPMG, która przeprowadziła badanie dotyczące inwestycji w badania i rozwój stwierdziła, że największa konkurencja w tym zakresie występuje właśnie pomiędzy gospodarkami regionu Azji i Pacyfiku.
Kraje takie jak Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Malezja, Pakistan, czy Singapur zreformowały system zachęt i wprowadziły nowe rozwiązania podatkowe, które być może w pierwszym okresie obniżą dochód państwa, ale przyczynią się do wsparcia wzrostu gospodarczego w późniejszym okresie. Takie wyniki przedstawiono w publikacji „R&D Incentives – Adding Value Across ASPAC”.
Dla przykładu Australia ogłosiła reformę zachęt dla inwestycji w badania i rozwój w celu wprowadzenia większych korzyści dla inwestorów - powiedział Kiejstut Żagun z KPMG. - A Japonia tymczasowo zwiększyła korzyści w zakresie zachęt jako element własnego pakietu stymulacyjnego.
Zdaniem ekspertów globalny kryzys finansowy spowodował, iż kraje skupiły się na innowacjach i badaniach rozwojowych jako środku, który pomoże odbudować gospodarki w przyszłości. Nawet w obliczu obniżonego dochodu podatkowego, rządy dostrzegają powiązanie pomiędzy inwestycjami w badania i rozwój, a długoterminowym stabilnym wzrostem gospodarczym.
KPMG na podstawie badań przewiduje, iż wzrost zainteresowania w zakresie kwestii związanych ze środowiskiem i stabilnością energetyczną skłoni rządy do wprowadzania dalszych zachęt w celu przyciągnięcia działalności badawczej w tych obszarach.