Złe opinie na temat najbliższych miesięcy przeważają też w budownictwie, choć tu nastoje, zapewne z powodu zimy, są stabilne. Tak wynika z danych na temat koniunktury, jakie przedstawił Główny Urząd Statystyczny.
GUS podał, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł w lutym do 3 punktów z zera punktów w styczniu. Oznacza to, że trzy punkty procentowe więcej badanych przedsiębiorstw sygnalizowało poprawę sytuacji niż pogorszenie. Poprawę sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
- Firmy mają wciąż problemy z bieżącym portfelem zamówień. Z tym, że krajowy jest bardziej niż zagraniczny. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, przedsiębiorcy sygnalizują większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Według GUS w przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w styczniu - napisano w komunikacie GUS.
Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć, choć w stopniu mniejszym niż przewidywano w styczniu. Według GUS najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe.
Sytuacja firm usługowych pozostała bardzo zróżnicowana, choć w porównaniu ze styczniem wskaźnik ogólnego klimatu polepszył się. Największymi optymistami pozostawały firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz informacji i komunikacji. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy zajmujące się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.