Eksport pcha wartość produkcji w górę

Dane o produkcji przemysłowej odzwierciedlają ożywienie w przemyśle. Zima wciąż hamuje budownictwo. Ceny producentów spadły bardziej niż spodziewał się rynek. Pierwszy raz od czterech lat mamy deflację PPI

Publikacja: 17.03.2010 15:07

Eksport pcha wartość produkcji w górę

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Liczona w cenach stałych produkcja sprzedana przemysłu w firmach zatrudniających ponad dziewięć osób wzrosła w lutym o 9,2 proc. rocznie i o 3,1 proc. względem stycznia.

Analitycy spodziewali się rocznego wzrostu produkcji o 8,9 proc., po wzroście o 8,5 proc. w styczniu.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła o 9,5 proc. rok do roku i o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca.

Roczny wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 57,8 proc., metali – o 36,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26,9 proc., urządzeń elektrycznych – o 22,1 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 19,5 proc. oraz wyrobów farmaceutycznych – o 14,7 proc.

Roczny spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 12 działach m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,6 proc, napojów – o 12,8 proc, maszyn i urządzeń – o 8,1 proc, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,8 proc oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 2,3 proc.

- Wartość produkcji przemysłowej pokazuje, że aktywność gospodarcza stabilizuje się na umiarkowanym poziomie - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku w Warszawie.

Z danych GUS wynika też, że mroźna zima dała się we znaki budownictwu. Produkcja budowlano-montażowa była w lutym o prawie jedną czwartą niższa niż przed rokiem i o 4,3 proc. wyższa od styczniowej.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa była o 13,7 proc. niższa niż rok temu i o 3,3 proc niższa od tej w styczniu.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w lutym o 2,4 proc. (poprzednio 2 proc.). Miesiąc do miesiąca spadły o 0,1 proc.

- Wymowa dzisiejszych danych o produkcji jest lekko negatywna dla oceny perspektyw wzrostu PKB za I kwartał. Negatywna niespodzianka ze strony danych o budownictwie nieco przeważyła nad pozytywnym zaskoczeniem w przemyśle - konkluduje Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem