Eksport pcha wartość produkcji w górę

Dane o produkcji przemysłowej odzwierciedlają ożywienie w przemyśle. Zima wciąż hamuje budownictwo. Ceny producentów spadły bardziej niż spodziewał się rynek. Pierwszy raz od czterech lat mamy deflację PPI

Publikacja: 17.03.2010 15:07

Eksport pcha wartość produkcji w górę

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Liczona w cenach stałych produkcja sprzedana przemysłu w firmach zatrudniających ponad dziewięć osób wzrosła w lutym o 9,2 proc. rocznie i o 3,1 proc. względem stycznia.

Analitycy spodziewali się rocznego wzrostu produkcji o 8,9 proc., po wzroście o 8,5 proc. w styczniu.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła o 9,5 proc. rok do roku i o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca.

Roczny wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 57,8 proc., metali – o 36,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26,9 proc., urządzeń elektrycznych – o 22,1 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 19,5 proc. oraz wyrobów farmaceutycznych – o 14,7 proc.

Roczny spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 12 działach m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,6 proc, napojów – o 12,8 proc, maszyn i urządzeń – o 8,1 proc, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,8 proc oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 2,3 proc.

Reklama
Reklama

- Wartość produkcji przemysłowej pokazuje, że aktywność gospodarcza stabilizuje się na umiarkowanym poziomie - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku w Warszawie.

Z danych GUS wynika też, że mroźna zima dała się we znaki budownictwu. Produkcja budowlano-montażowa była w lutym o prawie jedną czwartą niższa niż przed rokiem i o 4,3 proc. wyższa od styczniowej.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa była o 13,7 proc. niższa niż rok temu i o 3,3 proc niższa od tej w styczniu.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w lutym o 2,4 proc. (poprzednio 2 proc.). Miesiąc do miesiąca spadły o 0,1 proc.

- Wymowa dzisiejszych danych o produkcji jest lekko negatywna dla oceny perspektyw wzrostu PKB za I kwartał. Negatywna niespodzianka ze strony danych o budownictwie nieco przeważyła nad pozytywnym zaskoczeniem w przemyśle - konkluduje Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama