Znaczna poprawa koniunktury w przemyśle

W marcu wskaźnik koniunktury w przemyśle znacznie poprawił się wobec lutego. Polepszyły się także wskaźniki koniunktury w budownictwie, handlu i usługach

Publikacja: 22.03.2010 14:08

- Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w marcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym i w styczniu 2009 r. - głosi komunikat GUS. Wskaźnik wzrósł z 3 do 7 pkt.

- Wpływają na to bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji oraz znacznie mniej pesymistyczne niż w lutym odpowiednie oceny bieżące - dodano w komunikacie.

GUS podał, że. Oznacza to, że 7 punktów procentowych więcej badanych przedsiębiorstw sygnalizowało poprawę sytuacji niż pogorszenie. Wskaźnik ten był na zbliżonych poziomach w październiku 2008 roku, a pod koniec 2001 roku notował minima na poziomie poniżej minus 20 punktów.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wzrósł z –15 do –6 pkt.

Dla handlu detalicznego zanotowano wzrost z –3 do 3 pkt. - Oceny bieżącej sprzedaży w marcu są mniej pesymistyczne niż w lutym. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują zwiększenia sprzedaży (...) Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny – podaje GUS.

Reklama
Reklama

W marcu ogólne wskaźniki koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, z wyjątkiem jednostek z sekcji informacja i komunikacja, wzrosły u ujęciu miesięcznym. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

- Ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie w jednostkach z sekcji transport i gospodarka magazynowa, edukacja oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, jednak we wszystkich tych sekcjach oceny są mniej pesymistyczne do zgłaszanych w marcu ubiegłego roku – czytamy w komunikacie.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama