Bardzo słaby luty dla handlu detalicznego

W lutym kupowaliśmy jeszcze mniej niż w styczniu i rok temu. Sprzedaż detaliczna w lutym była o 2,8 proc niższa w cenach realnych (czyli stałych, porównywalnych do tych sprzed roku) oraz o 0,1 proc wyższa niż dwanaście miesięcy temu w cenach nominalnych

Aktualizacja: 24.03.2010 12:24 Publikacja: 24.03.2010 10:01

Bardzo słaby luty dla handlu detalicznego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Jak podaje GUS w większym stopniu niż przed miesiącem obniżyła się w cenach stałych sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 8,3 proc, samochodów - o 14,7 proc oraz mebli, sprzętu AGD i RTV o 15,8 proc.

Więcej zaś kupowaliśmy odzieży i obuwia o 19,3 proc, kosmetyków i leków o 12,9 proc. Wciąż chętnie też robimy zakupy w sklepach niewyspecjalizowanych czyli dyskontach. Tu sprzedaż była wyższa o 12,2 proc.

Te dane są znacznie niższe od przewidywań analityków, którzy w cenach bieżących spodziewali się ponad 3 proc. wzrostu sprzedaży detalicznej. Teraz zwracają uwagę na sytuacje na rynku pracy (13 proc. rejestrowane bezrobocie) oraz niski wzrost płac.

- Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że popyt jest ograniczony i wyniki sprzedaży są słabe. - tłumaczy Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ SA. I dodaje - Na pewno trudne warunki pogodowe w lutym zaważyły na sprzedaży. Nie należy jednak snuć teraz zbyt pesymistycznych wizji. - Jego zdaniem wyniki za marzec powinny przełamać tendencje spadkową - w marcu poprawa powinna być widoczna - Wiosenna aura i bliskość świąt zwiększy skłonność gospodarstw domowych do zakupów.

Maria Dmochowska, wiceprezes GUS, zwraca uwagę, że trudno na podstawie samych danych o sprzedaży wyciągać wnioski na temat wielkości popytu wewnętrznego. Przyznaje jednak, że jego wzrost może być niewielki skali roku, tym bardziej, że nastroje wśród konsumentów są bardziej ostrożne i zachowawcze, niż wśród szefów firm.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł w marcu w porównaniu z lutym 2010 r. o 1,6 pkt proc. do minus 17,3 pkt proc. Nieco natomiast wzrósł wskaźnik opisujący nastroje na najbliższe miesiące.

GUS podał też, że w lutym bezrobocie [link=http://www.rp.pl/artykul/9211,451515_Stopa_bezrobocia_w_lutym_na_poziomie_13_procent.html]wzrosło do 13,0 proc.[/link]

[srodtytul]Złoty odporny na negatywne dane[/srodtytul]

Kurs złotego wobec euro nie zareagował na publikację, gorszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej. Nie zareagowały także ceny obligacji. zgodnie z oczekiwaniami analityków.

[b] [link=http://www.rp.pl/temat/421426.html] Aktualne notowania walut[/link][/b]

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem