Choć polscy przedsiębiorcy dostrzegają symptomy kryzysu, pozostają optymistami i zakładają, że finansowo-rynkowa zawierucha nie dotknie ich bezpośrednio.
66 proc. ankietowanych przez Agencję Badań Rynku Opinia przedsiębiorców (właścicieli i szefów małych i średnich firm) uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich trzech miesięcy się pogorszyła. Równie mało optymistycznie właściciele i szefowie firm patrzą na warunki makroekonomiczne w przyszłości. Jedynie pięciu na 100 prognozuje poprawę sytuacji, dalszego pogorszenia spodziewa się blisko 60 proc. badanych.
Mimo tych obaw przedsiębiorcy liczą, że spowolnienie gospodarcze nie dotknie zbytnio ich firm. 52 proc. ankietowanych twierdzi, że w najbliższych trzech miesiącach ich sytuacja się nie zmieni. 27 proc. prognozuje pogorszenie. Po- nad 10 proc. zakłada poprawę kondycji swojego przedsiębiorstwa.
Porównanie obecnych odpowiedzi z dawanymi w przeszłości pokazuje jednak, że przedsiębiorcy są zbyt optymistyczni, oceniając własny biznes. W październiku ubiegłego roku zapytano ich, jak zmieni się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Aż 79 proc. biznesmenów twierdziło, że nic się nie zmieni, a tylko 8 proc. mówiło o pogorszeniu. Teraz przedsiębiorcy mieli okazję ocenić ostatnie trzy miesiące zeszłego roku. Ich wypowiedzi różniły się od prognoz. Już tylko niewiele ponad połowa z nich przyznała, że kondycja firmy się nie zmieniła. Blisko jedna trzecia skarżyła się na pogorszenie warunków ekonomicznych.
Według przedsiębiorców największy wpływ na polskie firmy w ostatnim kwartale miało osłabianie złotego. Powiedziało o tym 27 proc. badanych. Kolejne czynniki to osłabienie tempa wzrostu produktu krajowego brutto (10 proc.), spadek ceny ropy (8 proc.), spadek eksportu (7 proc.), wahania indeksów giełdowych (7 proc.).