Natomiast pogorszenia sytuacji spodziewa się tylko 19 proc. badanych. Nastroje finansistów są jednak gorsze niż przed rokiem, kiedy poprawy spodziewało się 65 proc. badanych.

Optymizm dominuje zwłaszcza w bankach z przewagą kapitału krajowego, gdzie poprawy sytuacji spodziewa się 53 proc. badanych. Najbardziej sceptyczni są natomiast przedstawiciele banków spółdzielczych: tu poprawy sytuacji oczekuje 33 proc. badanych, z jej pogorszeniem zaś liczy się aż 23 proc.

Ankietowani oceniają, że segmentem, który daje branży największe szanse rozwoju, są obecnie usługi dla firm MSP (36 proc.). Bankowość detaliczną wskazuje tu 30 proc. ankietowanych, natomiast bankowość dla firm mikro – 17 proc. W podobnym badaniu przeprowadzonym przed rokiem kolejność wskazań była identyczna.

W II kwartale 2011 r. liczba zapisów w prowadzonej przez ZBP bazie Dokumenty Zastrzeżone powinna przekroczyć milion (dziś jest ich ok. 950 tys.). Tylko w roku 2010 dzięki informacjom z tego rejestru udało się zapobiec 7,6 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 458 mln zł. Rekordzista starał się o 25 mln zł.

Wartość wskaźnika koniunktury w placówkach bankowych Pengab wyniosła w styczniu 28,9 pkt. To oznacza spadek o 0,4 pkt w porównaniu z grudniem 2010 r. Zmianę spowodowało obniżenie się obu wskaźników cząstkowych, a więc indeksu ocen bieżących (-0,3 pkt) i indeksu prognoz (-0,6 pkt).