W maju przemysł nadal pozytywnie oceniał koniunkturę, choć poziom optymizmu był niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Firmy nie boją się ani o bieżący, ani o przyszły portfel zamówień. Najwięcej obaw budzi terminowe regulowanie bieżących zobowiązań finansowych, ale utrzymuje się na poziomie prognozowanym przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mają rosnąć wolniej niż zakładano przed miesiącem. Wolniej też ma spadać zatrudnienie.

W branży budowlanej majowa ocena koniunktury również była pozytywna. Nastroje były nawet nieco lepsze niż w kwietniu; również lepiej niż przed miesiącem oceniano bieżący portfel zamówień. Od maja ub.r. systematycznie rośnie natomiast liczba przedsiębiorców, dla których największą barierą w prowadzeniu działalności są koszty zatrudnienia. Przed rokiem było to 50 proc. ankietowanych; w tym roku – 57 proc. Z raportu wynika, że jest to główna przeszkoda w działalności gospodarczej.

Również w handlu detalicznym koszty pracy wymieniano jako jedną z głównych barier. W maju czynnik ten wskazało 53 proc. ankietowanych. Więcej niż przed rokiem było przedsiębiorców, dla których jedną z czołowych przeszkód w działalności są zbyt wysokie obciążenia na rzecz budżetu. Nieznacznie, bo o 1 punkt procentowy, zmniejszyła się liczba tych, którzy z optymizmem patrzą w przyszłość; w maju było to 19 proc. ankietowanych (w porównaniu z 17 proc. pesymistów). Pogorszyły się prognozy dotyczące regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Najlepsze nastroje panowały w usługach, ale i w tym sektorze odnotowano spadek optymizmu w porównaniu z ub. miesiącem. Tradycyjnie już najbardziej pozytywne nastroje charakteryzowały banki i firmy ubezpieczeniowe. Nieco mniejszy optymizm utrzymywał się w firmach z sekcji informacja i komunikacja. W pozostałych sektorach działalności usługowej panowały jednak nastroje gorsze niż w analogicznym okresie ub. roku, co tylko potwierdziło sygnały z ub. miesiąca.