"Wskaźnik koniunktury we wrześniu zmniejszył swoją wartość o 0,8 punktu, do poziomu -6,1 pkt. Jest to skutek pogorszenia koniunktury w sektorze prywatnym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 13,5 punktu. Odnotowano wzrost produkcji i portfela zamówień zarówno krajowych, jak i eksportowych" - napisano w komentarzu do badania.
Z badań IRG wynika, że we wrześniu koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się, ale tylko w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym odnotowano natomiast poprawę.
"Zatrudnienie zwiększyło się, ale tylko w sektorze publicznym. Opinie na temat zmian poziomu cen są odmienne. Firmy prywatne informują o ich wzroście, publiczne o spadku. Opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej w dalszym ciągu pogarszają się. Odsetek pesymistów przekracza 50 procent badanej populacji" - napisano.
"W najbliższym czasie, ze względu na negatywne oddziaływanie czynników cyklicznych, należy oczekiwać dalszego pogarszania się koniunktury w przemyśle przetwórczym. Jednak odnotowane w dwóch kolejnych edycjach badania wzrostu portfela zamówień zapowiadają odwrócenie tendencji spadkowej w kolejnych miesiącach" - dodano.