Kondycja polskiego przemysłu nadal wysoka

Wskaźnik PMI, opracowany przez Markit na zlecenie HSBC, spadł w grudniu 2014 r. w porównaniu do listopada, ale nadal pozostał najwyższym odczytem od marca 2014 roku

Publikacja: 02.01.2015 08:28

Kondycja polskiego przemysłu nadal wysoka

Foto: Bloomberg

"Wskaźnik PMI w grudniu pozostał powyżej neutralnego progu trzeci miesiąc z rzędu, odnotowując wartość 52.8, nieco niższą od listopadowego poziomu 53.2. Wartość ta jest zdecydowanie powyżej średniej z badań, która wynosi 50.1 i sygnalizuje wyraźną poprawę warunków w sektorze" - napisano w komunikacie.

W IV kwartale średnia wartość wskaźnika wynosiła 52.4 i była wyższa od średniej za III kwartał – 49.3.

Cytowana w komunikacie ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner oceniła komentując wyniki badań, że wskaźnik PMI spadł w grudniu w porównaniu do listopada, ale nadal pozostał najwyższym odczytem od marca 2014 roku. Badanie PMI pokazało, że wzrost produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia pozostał stabilny w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Największy wpływ na poprawę warunków w sektorze w grudniu miał dalszy wyraźny wzrost liczby nowych zamówień. Natomiast spadek zapasów półproduktów w grudniu był tym czynnikiem, który pociągnął główny wskaźnik PMI w dół.

"Spadek zapasów półproduktów w grudniu nastąpił po pierwszym od 32 miesięcy wzroście w listopadzie. Spadek ten sugeruje, że producenci ciągle pozostają ostrożni, jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące wzrostu produkcji w nieco dłuższym niż krótszym okresie. W grudniu nieco wolniej niż w poprzednim miesiącu wzrosły nowe zamówienia eksportowe. Po stronie inflacji nieco wolniej, ale ciągle spadały ceny wyrobów gotowych, natomiast koszty produkcji spadły w grudniu po wzrostach odnotowanych w poprzednich dwóch miesiącach. Należy podkreślić, że pomimo niewielkiego spadku w grudniu, wskaźnik PMI wzrósł w 4kw 2014 do 52.4 z 49.3 w 3kw 2014 i 51.0 w 2kw 2014. Jesteśmy ostrożnymi optymistami i oczekujemy konsolidacji tempa wzrostu na poziomie około 3% r/r w 2015. Słaby popyt zewnętrzny pozostaje jednym z głównych czynników ryzyka dla wzrostu" - skomentowała Agata Urbańska-Giner.

"Przewiduje się, że inflacja pozostanie bardzo niska w 2015 roku. Do co najmniej 2kw 2015 spodziewamy się utrzymania deflacji, co będzie utrzymywało presje na obniżkę stóp procentowych. Zważywszy jednak na to, że RPP w ostatnim czasie kieruje się przede wszystkim tempem wzrostu nie spodziewamy się obniżek stóp tak długo, jak wzrost PKB będzie pozostawał stabilny" - dodała.

Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem