Jak wynika z komunikatu GUS odnotowano niższe wartości dla wskaźników syntetycznych oraz wszystkich ich składowych.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 2,7 p. proc. niż w kwietniu br. i ukształtował się na poziomie -13,6.
Wśród składowych wskaźnika, największy spadek wystąpił dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 4,0 p. proc.), a w dalszej kolejności dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 3,5 i 3,0 p. proc.).
W porównaniu do maja 2014 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,4 p. proc. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 3,0 p. proc. i ukształtował się na poziomie -17,2.
Największy spadek wystąpił w przypadku składowej dotyczącej oceny przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 4,0 p. proc.). Wartości składowych odnoszących się do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy obniżyły się odpowiednio o 3,0 i 2,8 p. proc. W maju br. WWUK osiągnął wartość o 3,4 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2014 r.