Uruchomiona niedawno strona prawonagranicy.pl to zbiór przepisów, orzecznictwa i praktycznych doświadczeń związanych z napływem uchodźców starających się o ochronę międzynarodową. Według twórców strony ma to być platforma wymiany wiedzy o procedurach i wszystkim, co się wiąże ze szczególnymi regulacjami dotyczącymi białoruskiego pogranicza.

Na stronie tej można odnaleźć m.in. reguły ograniczające pobyt w strefie nad granicą białoruską, zasady stosowania procedur i wyjaśnienie, czy i kiedy udzielanie pomocy może być złamaniem prawa.

Z inicjatywą wymiany prawniczych doświadczeń dotyczących tych spraw wystąpił prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia SN i karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator konferencji naukowych na ten temat. Pierwsze takie spotkania odbyły się jesienią ub.r.

Patronami tego przedsięwzięcia są Adwokatura Polska, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Katedra Prawa Karnego UJ oraz Krakowski Instytut Prawa Karnego.

– Chodzi o to, by w jednym miejscu prawnicy i aktywiści pomagający uchodźcom mogli znaleźć odpowiedź na pytania związane z procedurami uchodźczymi – wyjaśnia adw. Magdalena Pająk, uczestniczka przedsięwzięcia.

Procedury te są nie tylko skomplikowane, ale i rozrzucone po różnych krajowych i międzynarodowych przepisach. Z praktyki wynika też, że nie zawsze polska Straż Graniczna i urzędy respektują wszystkie prawa uchodźców starających się o ochronę międzynarodową.

Wprawdzie inicjatywa Prawo na Granicy zrodziła się z problemów, jakie powstały w związku z sytuacją imigrantów na granicy polsko-białoruskiej latem i jesienią ub.r., ale ta tematyka wciąż będzie aktualna.

Do Polski zaczęli bowiem napływać uciekinierzy z Rosji, którzy tam są prześladowani przez władze. – To zjawisko może wkrótce zacząć narastać. Sam niedawno reprezentowałem Rosjanina, który starał się o ochronę międzynarodową, a wcześniej otwarcie protestował u siebie w kraju przeciwko napaści na Ukrainę – relacjonuje Michał Sykała, białostocki adwokat.

Problemy z procedurami uchodźczymi ujawniły się po wybuchu wojny także na granicy ukraińskiej. – Specjalna ustawa uchodźcza początkowo objęła tylko obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, ale nie dotyczyła obywateli innych krajów, którzy tam studiowali i pracowali, a chcieli się ewakuować – zauważa adwokatka Natalia Klima-Piotrowska.

Jako przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej dodaje ona, że każdy prawnik i aktywista może wzbogacić doświadczenia zebrane na platformie prawonagranicy.pl. – Bardzo cenne byłoby też dzielenie się orzeczeniami zapadłymi w takich sprawach, tak aby strona prawonagranicy.pl stała się swoistą bazą orzeczeń – zachęca adw. Klima-Piotrowska.

Czytaj więcej

"Stan wyjątkowy" po stanie wyjątkowym. Na granicy wszystko w rękach Kamińskiego