W odpowiedzi na zaproszenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do udziału w konsultacjach społecznych, HFPC przygotowała uwagi do projektowanej zmiany ustawy o cudzoziemcach (projekt z dnia 31 sierpnia 2016 r.).
W przedstawionych ministerstwu uwagach fundacja wskazała m.in., że pomysł wprowadzenia wymogu znajomości języka polskiego jako jednej z podstaw uzyskania pobytu stałego w Polsce jest nieuzasadniony.
- Znajomość języka polskiego jest wymagana obecnie przy ubieganiu się o uznanie za obywatela polskiego. Wprowadzenie tego wymogu już na etapie aplikowania o pobyt stały jest nieuzasadnione, tym bardziej, że państwo polskie nie oferuje większości grup cudzoziemców żadnego programu integracyjnego, w toku którego zapewnione byłyby kursy języka polskiego – stwierdziła Marta Górczyńska, prawniczka HFPC.
Według HFPC, kolejną niekorzystną zmianą jest możliwość umieszczenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku na okres przewyższający o miesiąc maksymalny dopuszczalny czas detencji określony w prawie Unii Europejskiej.
- Wprowadzenie takiego rozwiązania jest niezgodne Dyrektywą powrotową, która ustanawia maksymalny dopuszczalny okres pobytu cudzoziemca w ośrodku strzeżonym na 18 miesięcy. Polski ustawodawca nie może dowolnie zmieniać tego limitu w prawie krajowym. Takie jest także stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w jednym z wydanych wyroków podkreślił, że celem przepisów dyrektywy jest zagwarantowanie maksymalnego okresu stosowania środków detencyjnych, wspólnego dla wszystkich państw członkowskich – dodała Marta Górczyńska.