W ubiegły piątek amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowały, że z danych dotyczących szczepień w systemie Vaccine Safety Datalink wynika, że szczepionka biwalentna Pfizer/BioNTech (szczepionka ukierunkowana na zwalczanie dwóch wariantów Omikron koronawirusa SARS-CoV-2) może wiązać się z większym ryzykiem udarów niedokrwiennych u osób powyżej 65. roku życia.
Z analizy dostępnych danych na temat szczepień na COVID-19 w USA wynika, że ryzyko udaru niedokrwiennego u osób powyżej 65. roku życia, które przyjęły szczepionkę biwalentną Pfizer/BioNTech, może wzrastać w pierwszych 21 dniach po otrzymaniu szczepionki.
Czytaj więcej
Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowały w piątek, że z danych dotyczących szczepień w systemie Vaccine Safety Datalink wynika, że szczepionka biwalentna Pfizer/BioNTech (szczepionka ukierunkowana na zwalczanie dwóch wariantów Omikron koronawirusa SARS-CoV-2) może wiązać się z większym ryzykiem udarów niedokrwiennych u osób powyżej 65. roku życia.
"Chociaż ogół danych posiadanych obecnie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, by sygnał z VSD (Vaccine Safety Datalink) przedstawiał rzeczywiste ryzyko kliniczne, uważamy, że jest ważne, by poinformować o tym opinię publiczną" - podały w komunikacie CDC i FDA.
Teraz Reuters, powołując się na Salmana Zarkę, stojącego na czele grupy zadaniowej walczącej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Izraelu pisze, że w kraju tym nie potwierdzono korelacji, o której informowały CDC i FDA, "pomimo ponownego sprawdzenia wszystkich danych po komunikacie wydanym przez FDA".