Walka o uszczelnienie systemu podatkowego i ukrócenie wyłudzeń VAT daje efekty. Do budżetu płynie więcej pieniędzy z tego podatku. Pomagają nowe przepisy, głównie Jednolity Plik Kontrolny, czyli obowiązek składania przez firmy raportów o ich transakcjach związanych z VAT.
„Metodyka" dla fiskusa
Wszystko to nie oznacza jednak, że oszuści podatkowi zniknęli z Polski. Uczciwi przedsiębiorcy ciągle muszą się liczyć z tym, że spotkają firmę, której celem jest wyłudzenie VAT. Jeśli dadzą się wciągnąć w ten proceder, mogą mieć kłopoty z fiskusem.
Dlatego przez kilka miesięcy w resorcie finansów trwały prace z udziałem przedsiębiorców, które miały doprowadzić do wypracowania takich zasad postępowania, które z jednej strony ujednolicą działanie administracji skarbowej w takich przypadkach, a z drugiej zabezpieczą przedsiębiorców, jeśli ci dołożą starań, by sprawdzać uczciwość swoich kontrahentów. W efekcie powstał dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowywania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych".
– To zbiór wskazówek pomocnych urzędnikom skarbowym w ocenie dochowania należytej staranności w VAT przez przedsiębiorców. To także swoisty drogowskaz dla przedsiębiorców, wskazujący, czym w ocenie należytej staranności kierują się urzędnicy – komentowała minister finansów Teresa Czerwińska.