Lekarstwo na podatkową chorobę

Sprzyjające podatnikom zmiany w prawie powinny być uchwalone jak najszybciej – apelują Pracodawcy RP.

Publikacja: 25.02.2015 13:48

Lekarstwo na podatkową chorobę

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

- Propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego, by do ordynacji podatkowej wpisać zasadę in dubio pro tributario, to światełko w tunelu, że fiskus i obywatel będą w końcu równi wobec prawa – mówił Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich na dzisiejszej konferencji „Wpływ dialogu społecznego na kształt prawa podatkowego".

Jego zdaniem, projekt ten zyskuje poparcie, ale zbyt powili. Odpowiednia nowelizacja trafiła do sejmowej podkomisji i według Malinowskiego, może utknąć tam na dłużej. – Nie możemy pozwolić sobie na opóźnianie tego projektu, ponieważ jest prosty, jasny i nie budzi wątpliwości – dodał.

To ostatnie jednak wcale nie jest takie jednoznaczne. – Nie jesteśmy przeciwni, wbrew temu co sugerują niektóre media, samej zasadzie. Ale wymaga ona doprecyzowania – podkreślał Włodzimierz Gurba, zastępca dyrektora departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Zasada zakłada, że „niedające usunąć się wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika". – W takiej formule nie jest jasne, że adresatem przepisu jest administracja i sądy. I może to rodzić chęć do samo-rozliczania się przez podatników. To znaczy, podatnik może uznać, że jeśli jakiś przepis budzi jego wątpliwości, to nie będzie płacił podatku – wytykał Gruba.

Dyrektor Gruba dodał, że resort przygotował trzy alternatywne propozycje zapisu tej zasady. Jego zdaniem jednak nie ma potrzeby szybkiego jej wprowadzania. W marcu przedstawione bowiem zostaną założenia do zupełnie nowej ordynacji podatkowej, gdzie zostaną uwzględnione także inne zasady generalne dotyczące postępowania podatkowego.

- Czekanie na wprowadzanie zasady in dubio pro tributario do nowej ordynacji podatkowej, to odkładnie tej zmiany, tak oczekiwanej przez firmy ad Kalendas Graecas – ripostował Robert Oliwa, przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP. Jego zdaniem prace nad nową ordynacją mogą potrwać nawet pięć lat, a podatnicy potrzebują wsparcia w stosunkach z administracją już teraz.

– Zgadzam się, że ordynacja podatkowa, jako konstytucja prawa podatkowego, powinno zostać napisana na nowo. Ale szybko trzeba też leczyć choroby w tym prawie, a prezydent właśnie przedstawił lekarstwo na jedną z nich – wtórował Dariusz Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. – Nie należy czekać na „mityczną" nową ordynację – dodał. - Propozycja prezydenta jest propozycją systemową. Staraliśmy się wykorzystać wspólny mianownik z Ministerstwem Finansów, czyli przekonanie, że zdecydowana większość podatników wykonuje swoje obowiązki uczciwie – mówił Paweł Janik z Kancelarii Prezydenta. Dodał, iż ma nadzieję, że resort szybko przedstawi wymienione wyżej trzy propozycje zapisu in dubio pro tributario na posiedzeniach podkomisji.

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem